Byla komuinikace ze strany lékařů správná?
Dobrý den,
je možné provést amputaci bez souhlasu pacienta (dcery)? Nejdříve to byly dva prsty a pak více, mně to připadá jak v pohádce jen dva prstíčky tam strčíme a hned vezmeme více, ať se na staré paní vyřádíme.Jedná se o moji maminku,která v Horské nemocnici ve Vrchlabí zemřela a já se nemohu s tím smířit,že bez mého vědomí ji vzali druhou nohu,jednu jsem podepsala v bérci,ale udělali amputaci 3.11. ve stehení kosti,byla předána na JIP,mamínce bylo 89 let,já jsem za ní vše podepisovala,lékař mě vůbec neinformoval,že bude amputovat i druhou nohu opět ve stehně 12.11. ,myslím,že to je i krátká doba mezi amputací,když brala tolik léků a měla nemocné srdíčko,už jen samotné 2 x narkozy,bylo pro tak starého člověka zátěž na srdce,nevím jak mohli s výkonem souhlasit i internisté,je to jedna banda ,mě to připadá,že si potřebovali nahonit body,proč jenom bérec,když můžeme vzít více,ať to stojí za to. Maminka se těšila domů,přestála tu jednu nohu,byla v pohodě,byla moc statečná,ležela na JIP,když jsme za ní přijeli a že jsme tam byli dnes a denně,tak nám bylo řečeno,že má svrab,po třítýdenní hospitalizaci ve Horské nemocnici ve Vrchlabí na JIP a po týdnu,zase že má salmonelozu!!!Koukali na mě jako na špindíru,přitom mám pořádek a o maminku jsem se starala 7 let.Pila pouze čaj na JIP,myslím,že je tam pěknej bordel.Pan primař V.Čulta na nás řval v sobotu 14.11.09,co zase chceme,před maminkou na JIP,vždyt vidíme stav,že umře,lepší to prý nebude,počítejte s tím nejhorší,víte, jak asi mamince bylo,když vše slyšela. Vlétly jí slzy do očí,nebyla v agonii,je to hulvát,byla tam ještě jedna pacientka a paní se na ni chtěla informovat,tímto projevem řvaní ji vyplašil,že hned odešla!!!!Myslíte,že je možné křičet na JIP,kde mají mít pacienti klid,ještě po tak náročné operaci v tomto věku!!!Léky které jsem jí dávala před nástupem do nemocnice Verospiron 50 mg 1-0-0,Furon 400mg 2-0-0,Perstarium 4 mg 1-0-0,Digoxin 0125 mg 1-0-0,Valfarin 5 mg 1/2-0-0,Siofor 1-0-1,Zaditen 1-0-0
Pozastavujete se nad péčí o Vaši maminku v nemocnici a stěžujete si na komunikaci s lékaři.
Milá Marcelo,
nejprve k dotazu o amputaci nohy – před každým operačním výkonem je nutné, aby buď pacient, nebo jeho zákonný zástupce podepsal souhlas s operací. Při podpisu souhlasu s operačním výkonem má lékař pacientovi vysvětlit typ výkonu (operace) i jeho případné komplikace. Pokud byla plánovaná amputace v bérci a Vaší mamince nakonec museli nohu vzít ve stehně, bylo to pravděpodobně kvůli komplikacím, které nastaly během operace, například mohla být noha natolik poškozená, že lékaři museli vzít větší část, aby ponechali jen zdravou tkáň. Nemyslím, že by to bylo kvůli tomu, aby získali víc bodů, ale lékaři Vás rozhodně měli o důvodech rozsáhlejší operace důkladně informovat!
Pokud druhá operace nastala za tak krátkou dobu, mohlo to nastat z důvodů zhoršení stavu, kdy se lékaři domnívali, že by bez další operace pacientka nepřežila (například z důvodů celkové infekce, jejímž zdrojem mohla být poškozená druhá noha a podobně). V tuto chvíli je to tzv. „výkon z vitální indikace“ (tedy nutný k přežití pacienta) a operace se provádí i v případě, že je pro pacienta velmi riziková. I v tomto případě by ale měl být buď Vaší maminkou nebo Vámi podepsán souhlas s operací a rizika by Vám měla být vysvětlena.
Samozřejmě nevím, jaký byl zdravotní stav Vaší maminky a ani, co se přesně s Vaší maminkou dělo, takže moji odpověď berte jen jako obecné poučení. Snažím se Vám vysvětlit nejčastější průběh a komplikace při těchto onemocněních (podle toho, co píšete a jaké jste dávala mamince léky, soudím, že měla kromě cukrovky i nemocné srdce).
Z Vašeho dopisu cítím, že smrt Vaší maminky Vás velmi zasáhla a máte obavy, zda se jí nedalo nějak zabránit. A mrzí Vás způsob péče v nemocnici. Nemohu posoudit kvalitu zdravotní péče, ale podle toho, co píšete, pravděpodobně došlo k selhání komunikace lékařů s Vámi jako rodinou pacientky. Popisované chování pana primáře na JIP je samozřejmě neomluvitelné. Nemohu také posoudit, zda při věku Vaší maminky a nemocech, kterými trpěla, bylo možné zabránit smrti Vaší maminky. Rozhodně je ale chybou, že Vy si z toho odnášíte takové rozčarování a velký smutek, kterým by jistě bylo možné zabránit, kdybyste přesně věděla, co a proč se s Vaší maminkou děje a mohli jste se společně s lékaři rozhodovat, jak v péči o maminku pokračovat. Je samozřejmě možné znovu za lékaři zajít a přesně se zeptat, co a jak se dělo, proč operace proběhly tak, jak popisujete. Je také možné stěžovat si na hrubé jednání pana primáře u vedení nemocnice.
Já bych Vám chtěla popřát upřímnou soustrast a vyjádřit naději, že vše, co Vás zasáhlo, přebolí a Vám zůstanou i vzpomínky mnohem příjemnější.
S pozdravem
Jana Michlová