Bude mít onkologicky nemocná maminka, která pracovala deset let v ČR a poté deset let v zahraničí jako OSVČ nárok na invalidní důchod nebo jinou dávku?

Odpověď na dotaz ze dne 29. 7. 2015 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
moje maminka (51 let) podstoupila neurochirurgickou operaci, byl jí diagnostikován glioblastom IV.stupně. Před deseti lety (letos to je desátý rok) začala pracovat jako sestra domácí péče v Rakousku( jako OSVČ). Předtím pracovala víc jak deset let v ČR. Můj dotaz je takový, zda má nárok na nějaké příspěvky, invalidní důchod či něco podobného. Vím co obnáší toto onemocnění a o maminku se postarám s láskou, ale než se prodá její byt, všechno se vyřeší, tak nevím, zda je možné nějaké příspěvky jak z RAK. tak ČR strany získat. Nevím vlastně, kde co sehnat a kam se obrátit, popřípadě zavolat.
Předem vám všem děkuji za odpověď.
M. Marková

Markéta Marková

Píšete o své mamince, které je 51 let a které byl po operaci diagnostikován glioblastom IV. stupně. Maminka v posledních 10 letech pracovala jako OSVČ v Rakousku jako sestra domácí péče. Předtím víc než 10 let pracovala v ČR. Chcete se o maminku postarat a zajímáte se o možnosti invalidního důchodu nebo jiného příspěvku. Nevíte na koho se obrátit.

Dobrý den, paní Marková,

dostaly jste se s maminkou do opravdu nelehké životní situace. Je moc hezké, že se chcete o maminku postarat. Určitě je zcela na místě zkusit získat podporu od státu ve formě invalidního důchodu nebo příspěvku na péči. Obávám se ale, že v obou případech to i při kladném řízení bude trvat nějakou dobu, než se vše vyřídí.

Invalidní důchod se vyřizuje na České správě sociálního zabezpečení. Po podání žádosti rozhoduje posudkový lékař o nároku a výši stupně invalidního důchodu. Invalidní důchod se může podle posudku lékaře vyplácet zpětně. Pro nárok na invalidní důchod je také, mimo jiné, nutné splnit potřebnou dobu pojištění, což u osob ve věku nad 38 let znamená 10 let v posledních 20 letech (maminka si musela po dobu 10 let platit sociální pojištění). Česká republika má smlouvu s Rakouskem, a proto se práce v Rakousku započítává. V žádosti je nutné uvést, že maminka pracovala v Rakousku a ČSSZ si již vyžádá informace od rakouské strany. Nárok na invalidní důchod by pak měl být z obou států, jak z ČR, tak Rakouska. Pro úplnost bych Vám ještě ráda napsala, že obvyklá praxe v ČR je, že pacienti v podobné situaci čerpají nejdříve nemocenské.

Ve věci bych Vám doporučila zavolat na Call centrum České správy sociálního zabezpečení na tel.: 257 062 860, pondělí a středa: 8.00 — 17.00; úterý a čtvrtek: 8.00 — 15.30; pátek: 8.00 — 14.00, kde se po nahlášení rodného čísla maminky můžete bavit zcela konkrétně.

Další finanční pomoc je dávka příspěvek na péči, o kterou žádá nemocný, aby si mohl hradit péči o svoji osobu. Žádost o příspěvek na péči se podává na úřadě práce podle místa trvalého bydliště, poté z úřadu přijde sociální pracovnice, která zkoumá míru závislosti maminky na péči jiné osoby. O přiznání příspěvku na péči rozhoduje opět posudkový lékař. Celé vyřízení zejména v Praze trvá poměrně dlouho dobu v některých případech více než půl roku.

Přeji Vám i Vaší mamince mnoho sil a zdárné vyřešení finanční podpory.

S úctou
Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz