Bude mít máma nárok na obnovu vdovského důchodu?
Dobrý den, mám dotaz kvůli mamince. Máma je narozená 18 července 1963 ovdověla 14. Června 2021. Do 14. Června 2022 bude pobírat vdovský důchod po tátovi který již v důchodu byl – byl ročník 11. Června 1955. Vypočítala jsem že táta by šel do důchodu s narozením mámy v březnu 2028 když odečtu čtyři roky je to březen 2024 což je do dvou let od ukončení pobírání vdovského důchodu rozumíme tedy správně tomu že by máma mohla žádat o opětovné pobírání vdovského důchodu? Jak dlouho se opětovný vdovský důchod pobírá je to opět jeden rok? Máma by měla jít do důchodu září 2025 bohužel ale nebude mít odpracované roky, aby nějaký dostala. Jsou v tomto případě rozhodující odpracovaná léta či kalendářní odchod do důchodu? Nebo její důchod v tomto případě nehraje vůbec žádnou roli?Děkuji za odpovědi.
Píšete o své mamince, která po zemřelém manželovi, Vašem tátovi, pobírá vdovský důchod. Táta zemřel 14. června 2021. Vypočítala jste, že by táta s maminčiným datem narozením, měl jít do důchodu v březnu 2028. Odečetla jste 4 roky a vyšel Vám březen 2024. Ptáte se, jestli tomu správně rozumíte, že takto by maminka splnila podmínku věku a že by do dvou let po zastavení předchozího důchodu dosáhla požadovaného věku na obnovu. Ptáte se dále, jak dlouho může obnovený důchod pobírat.
Dobrý den,
Předem bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho táty.
Ohledně Vašeho dotazu. Pochopila jste znění zákona správně a maminka bude mít od března 2024 nárok na obnovu vdovského důchodu. Splní tak podmínku věku.
Vdovský důchod bude pobírat již bez omezení i s pozdějším případným starobním důchodem. Bude se jednat o souběh důchodů, kdy se vyplácí vyšší důchod v plné výši a z druhého důchodu se vyplácí polovina procentní výměry.
Doporučuji ve věci zavolat na Okresní správu sociálního zabezpečení, kde si po nahlášení rodného čísla maminky, můžete vyžádat konkrétní informace.
S pozdravem
Olga Stránská