Bratrovy děti jsou po jeho smrti v domově, budu jejich pěstounem, babička je poručník. Jak to bude se sirotčím důchodem?
Dobry vecer,
Prosim o radu. Muj zemrely bratr po sobe zanechal tri nezletile deti, ktere jsou jiz 20 mesicu v detskem domove, nebot jejich matka byla odsouzena do vezeni. Nyni je jiz na svobode, ale ceka ji dalsi trest. O deti se nestara, navstevuje je nepravidelne. Soudne byla zbavena rodicovskych prav. Porucnikem vsech tri deti se stala jejich babicka, ale deti si do pestounske pece budu brat ja. Pozdeji bych rad pozadal i o porucnictvi.
Ohledne odmeny pro pestouna a prispevku na uhradu potreb ditete jsem informovan, ale neni mi jasne, jak je to se sirotcim duchodem. Tento by mel jit babicce deti, ktera by ho mela spravovat. Pozaduji po ni, aby tyto sirotci duchody chodili na ucty deti, ktere jim chci zalozit pod mym uctem. Je toto mozne, ze porucnik ( babicka ) zada pri vyrizeni sirotciho duchodu ucet deti, ktery patri pestounovi ( me ) ?
Druhy muj dotaz je, zda babicku deti nevystavim necemu nezakonemu, pokud bude sirotci duchod deti chodit ke me, tedy k jejich pestounovi ?
A treti dotaz, na co vse lze finance ze sirotciho duchodu pro deti vyuzivat ? ( sporeni, pojisteni, nabytek na zarizeni pokoje, zajmove krouzky.... )
Velice dekuji za rady a odpoved
Hezky vecer
Michal Burianek
Popisujete situaci dětí Vašeho zemřelého bratra, které jsou aktuálně v dětském domově a o které byste se rád staral, vzal si je do pěstounské péče a stal se výhledově i jejich poručníkem, kterým je aktuálně babička dětí.
Dobrý den, pane Burianku,
rád byste, aby sirotčí důchody dětem chodily na jejich účty, které byste jim spravoval a ptáte se, jestli je to možné. U nezletilých příjemců sirotčího důchodu je běžné, že je přebírá zákonný zástupce dítěte, případně poručník. Je možné zasílat výplaty na účet nezletilého, v tomto případě však musí o tento způsob výplaty poručník požádat, musí mít k účtu nezletilého dispoziční právo a musí být prokázáno, že se jedná o účet nezletilého dítěte. Pokud ale poručník nejste, je situace komplikovanější. Je možné pobírat důchod za někoho jiného, jako tzv. zvláštní příjemce. K tomu ČSSZ na svém webu poznamenává: “I když ČSSZ z vlastní praxe zaznamenává případy, kdy je oprávněnému (příjemci důchodu) ustanoven zákonný zástupce i zvláštní příjemce, je nutné upozornit, že tento souběh příjemců důchodů je připuštěn jen ve zcela výjimečných případech a na přechodnou dobu, např. nemůže-li soudem ustanovený opatrovník dočasně ze zdravotních důvodů plnit své zákonné povinnosti.”
Vzhledem k tomu doporučuji probrat Vaši konkrétní situaci přímo s ČSSZ, můžete využít buď jejich Call centrum nebo navštívit některou z poboček ČSSZ, aby byla zajištěna hladká výplata důchodu. Co se využívání sirotčího důchodu týče, je důležité, aby byla celá částka využita ve prospěch dítěte, takže Vámi navrhované možnosti jsou určitě možné.
Oceňuji, že máte zájem se o své neteře a synovce postarat a přeji Vám, ať úspěšně zvládnete vyřizování všech úředních věcí s tím souvisejících.
Barbora Váchová