Bratr má cirhózu, demenci, je ležící, zbývá mu necelý měsíc života. Jak zajistit péči o něj doma nebo jinde?
Dobrý den, dle sdělení lékaře mému bratrovi - 63 let - cyrhóza jater,demence,ležící - zbývá necelý měsíc života, ráda bych,aby ho mohl strávit doma - zde je ovšem jen 89letá matka a sestra - 65 let- bylo by to možné, případně za jakých podmínek nebo kde by mohl jinde strávit poslední chvíle života.Jsem mladší sestra, žiji nedaleko,denně jsem poslední 3 měsíce za ním chodila do nemocnice a podporovala ho,za poslední měsíc přestal chodit, před 14 dny sedět, požádala jsem si o mimořádné návštěvy, ale od minulé soboty je i toto zakázáno.Mnohokrát děkuji za jakoukoli odpově´d.J.Dymešová
Dobrý den, paní Dymešová,
obracíte se na nás ohledně možností péče o Vašeho bratra s cirhózou, kterému dle lékařů zbývá necelý měsíc života.
Cením si toho, že hledáte možnosti, jak zajistit péči o bratra doma. Chápu Vaše obavy z toho, zda a jak lze doma péči zabezpečit adekvátně jeho stavu. Je dobře, že se zajímáte i o variantu zajištění péče mimo domov, ta může fungovat jako pojistka v případě potřeby či komplikací.
Mrzí mě, že vzhledem k epidemiologické situaci Vám nedovolí návštěvy v nemocnici. Mám za to, že u pacientů s krátkou časovou prognózou je zatím stále platná výjimka a návštěvy rodiny jsou u nich povoleny. Pokud byste za takových okolností dále neuvažovala o přemístění bratra domů nebo do zařízení, můžete se znovu obrátit na bratrova ošetřujícího lékaře a domluvit se s ním na možnosti a režimu návštěv, zvážit můžete i případnou stížnost u vedení nemocnice.
Pro péči v domácím prostředí existují terénní služby, které Vám v tom mohou pomoci. Agentura domácí péče, třeba i taková, co má nasmlouvaný s pojišťovnou signální kód pro péči o těžce nemocné, kdy sestřičky fungují v intenzivnějším režimu (obvykle sestřička dochází dle indikace lékaře, max. 3x denně).
Nezdravotní část péče můžete zkusit domluvit s pečovatelskou či odlehčovací službou, které pomohou s hygienou, některé dovezou oběd atd. Z půjčovny pomůcek si lze vypůjčit, co by Vám péči doma usnadnilo — chodítko, nástavec na vanu, WC židli, polohovací postel apod. V současném nouzovém stavu mnoho služeb funguje v omezeném režimu, mají různá bezpečnostní opatření, ale fungují.
Kontakty na pečovatelské služby, agentury domácí péče i půjčovny pomůcek naleznete v našem adresáři, v registru poskytovatelů MPSV nebo na stránkách městského či obecního úřadu v místě, kde maminka se sestrou žijí, resp. kde bude bratr po propuštění z nemocnice pobývat. Tam by Vám měli umět pracovníci sociálního odboru poskytnout potřebné informace i kontakty na sociální terénní služby.
Kromě pomoci a služeb, které lze reálně využít, je neméně důležité zvážit celkovou situaci, včetně sil pečujících. Z Vašeho dotazu mi není zřejmé, zda maminka a sestra uvažují o péči o Vašeho bratra podobně jako Vy, zda se na to cítí, zda by si troufly pečovat doma s pomocí služeb, zda jim v tom můžete pomoci i Vy apod. Možná jste situaci probíraly společně nebo se na to teprve chystáte. Je důležité zvážit síly každé z vás, říct si otevřeně, na co si která troufáte a na co už ne, jak budete řešit situaci v případě komplikací atd.
Bratrův stav nejspíš bude vyžadovat i lékařský dohled, pak můžete kromě jeho praktického lékaře oslovit i domácí hospicovou péči, pokud je v lokalitě dostupná.
Pro poradu či podporu při rozhodování se můžete obrátit na linku pro pečující nebo třeba i naši poradnu. S pracovníky můžete probrat podrobněji otázky kolem péče.
S pozdravem a přáním dobré komunikace s lékaři i dobrého času s bratrem
Tereza Lepešková