bezmocnost
Dobrý den. Chci se Vás prosím zeptat, jak se a podle čeho posuzuje stupeň bezmocnosti. Protože mám rozstroušenou sklerozu a k tomu mi před rokem a půl zjistili rakovinu prsu, zažádala jsem o bezmocnost. Jsem na tom opravdu špatně, jak zdravotně, tak psychicky i finančně. Pobírám plný invalidní důchod, do zaměstnání již nikdy nemohu nastoupit, skleroza se mi velice zhoršila-nemohla jsem dostávat léky po dobu léčení nádoru-chemoterapie, operace, ozářky. Špatně chodím, motám se, jsem dezorientovná, moc unavená a neschopná se opravdu o sebe postarat. Je mi teprve 46 let a takto jsem dopadla. Užívám dost léků, často navštěvuji lékaře a měla bych jet do lázní. Bezmocnost mi uznali, ale 1. stupně a to mám prý být ráda, že mám alespoň to.
Finančně to vše nezvládám, příspěvek na benzín je také o polovinu menší a na stravu bohatou na vitamíny-jak se říká, potravinové doplňky a doplatky na některé léky prostě nemám. Takže můj stav se horší-hlavně psychicky a i pohybově.
Bez pomoci mé dcery se neobejdu-je to velice špatné být na někom takto závislá.
Můžete mi prosím říct, zda posouzení stupně mé bezmocnosti byl správný?
Děkuji za odpověď. Alena.
Dobrý den, paní Aleno,
ve Vaší obtížné situaci se na nás obracíte s dotazem týkajícím se posouzení stupně bezmocnosti. Máte pochybnosti o tom, zda nedošlo při posuzování Vašeho zdravotního stavu k nějakému pochybení. Částka, která Vám byla přiznána, se Vám nezdá adekvátní potížím, jež Vám vážná onemocnění způsobují.
Jen pro upřesnění uvádím, že dřívější „zvýšení důchodu pro bezmocnost” a „příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu” byly zrušeny a nový zákon o sociálních službách zavedl od roku 2007 „příspěvek na péči” určený přímo uživatelům služeb, který předešlé dávky nahradil. Předpokládám proto, že zmiňujete-li stupeň bezmocnosti, máte na mysli stupeň závislosti pro vyměření příspěvku na péči.
Ani na základě informací, které jste nám o sobě napsala, nemohu bohužel posoudit, zda Vám byl příspěvek uznán ve správné výši. Níže Vám popíšu, jak řízení o příspěvku probíhá a na základě čeho se o stupni závislosti rozhoduje, abyste si mohla alespoň formálně ověřit, zda bylo ve Vašem případě postupováno správně.
Řízení o příspěvku se skládá ze dvou částí:
- Nejdříve proběhne sociální šetření, to provede pracovnice sociálního odboru úřadu přímo v místě bydliště žadatele, výsledkem šetření je ohodnocení úkonů, které je/není schopna daná osoba zvládnout. O tomto šetření je vyhotoven písemný záznam, který je pracovník povinen na vyžádání předložit. Máte tedy možnost vyžádat si od sociální pracovnice vyplněný formulář.
Seznam úkonů, jejichž zvládání/nezvládání sociální pracovnice posuzuje, je obsaženo ve vyhlášce č.505/2006 Sb., příloze č. 1., celé znění vyhlášky naleznete např. na portále sagit.
- Poté proběhne posouzení zdravotního stavu žadatele (provádí posudkový lékař pracující pod Českou správou sociálního zabezpečení, obvykle na základě dokumentace, kterou si sám vyžádá od lékaře uvedeného v žádosti o příspěvek). Je-li daná osoba předvolána před komisi pro posouzení zdravotního stavu, ale nemůže se dostavit, je nutné se omluvit a vysvětlit, že např. z důvodu zdravotního stavu to není možné.
- V písemném Rozhodnutí jsou uvedeny úkony, které osoba není schopna zvládat, a stanoven stupeň závislosti, kterému odpovídá přidělená výše příspěvku
Dle zákona č. 206/2009 (kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb. o sociálních službách), si v paragrafu č. 8 můžete přečíst kritéria, dle kterých se osoba považuje za závislou v rozsahu určeném jednotlivými stupni:
Osoba se považuje za závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve
a) stupni I (lehká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled při více než 12 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti nebo u osoby do 18 let věku při více než 4 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti,
b) stupni II (středně těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled při více než 18 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti nebo u osoby do 18 let věku při více než 10 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti,
c) stupni III (těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled při více než 24 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti nebo u osoby do 18 let věku při více než 15 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti,
d) stupni IV (úplná závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled při více než 30 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti nebo u osoby do 18 let věku při více než 20 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti.
Pokud Vás zdravotní potíže omezují více, než je popsáno v bodě a) a pomoc druhé osoby pro Vás není v uvedeném rozsahu dostatečná, doporučuji Vám obrátit se na sociální pracovnici, se kterou jste projednávaly žádost, a vyptat se na všechny podrobnosti řízení, které vedly k rozhodnutí o 1. stupni závislosti. Budete-li i poté přesvědčená, že stupeň závislosti byl stanoven nesprávně, můžete se proti tomuto rozhodnutí odvolat.
Dále se dá také uvažovat o podání nové žádosti o příspěvek na péči, např. pokud se Váš zdravotní stav měnil a nyní potřebujete výraznější pomoc, než jak tomu bylo v době, kdy proběhlo první sociální šetření.
Paní Aleno, přeji Vám, abyste se co nejdříve domohla nápravy, došlo-li ze strany úřadů k pochybení.
Přeji Vám i odvahu do dalších dní a naději, že Vám do života budou vstupovat také okamžiky, ze kterých se budete moci upřímně radovat a čerpat z nich sílu a pokoj.
S pozdravem, Lucie Přádová