Babička po rakovině prsu byla pro bolest hospitalizována, lékaři zmínili rakovinu jater, pak zemřela. Mohli ji zachránit?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 3. 2017 zobrazit původní dotaz

Zdravím,moje babička prodělala rakovinu prsu.(poté o něj přišla). v prosinci 2016 byla na kontrole,s tím,že je vše v pořádku... 27.2.2017 Babička se blbě pohnula a píchlo jí pod žebry,od té doby až do včerejška ji to tam bolelo. Děda ji ještě 27.2 odvezl na pohotovost a nechali si ji na chirurgii,tam ji primář z fleku řekl že má rakovinu jater... v úterý od toho data babička šla k onkologovi,který jí poslal domu s morfiem a řekl že mají plný stav... Když se stav nezlepšil šla znovu k onkologovi a ten jí poslal na Internu. Na Interně,ležela komunikovala ještě normálně,jen neudržela váhu na pravé noze,takže jsem ji já s mamkou pomáhala na vozíku... ve středu 22.3.2017 ji pustili domů,morfium ji pořád píchali... v Pátek 24.3.2017 Šla na CT a po CT pořád jen spala. V SObotu 25.3 2017 děda ji probral a babička byla uplně mimo,nekomunikovala,nereagovala,nejedla,nepila nic. Byla úplně mimo. TAk jí děda zavolal sanitku... V sobotu mamce nikdo nechtěl nic říct co je s babičkou. Primář ji ještě odsekle řekl " Co chcete vědět"... Nevěděli jsme o jejím stavu nic. Jen že má rakovinu jater. Včera 26.3.2017 Jsem si odchytla doktora a řekla mu at dají babičce kapačky že nepřijímá živiny,po 5 minutách jí kapačky sundali,protože si zlomila jehlu.. Potom si nás zavolal doktor(nějaký afričan) nebylo mu ani rozumět a řekl nám že stav babičky je kritický že má metastázy po celém těle a prognoza je 0... Od tý doby jsme s babičkou byli pořád.Bbička spl s otevřenýma očima,nemluvila,jen hekala. její slova byla au achjo.. a včera v 18:35 zemřela... Tak se vás ptám,bylo možné ještě babičku zachránit když jí na chirurgii řekli že má rakovinu jater? Myslíte že se onkolog zachoval správně,že jí poslal s morfiem domu? A neposlal ji jinam na onkologii?...

Kristýna

Vážená Kristýno,

vaše babička před pár dny zemřela na nádorové onemocnění. Vše probíhalo nečekaně rychle, měli jste minimum informací od lékařů o tom, co a proč se s babičkou vlastně děje. Ptáte se, zda bylo možné babiččin život zachránit a zda lékaři postupovali správně.

Já neznám žádné detaily babiččina stonání, průběh původního nádoru prsu ani další případné komplikace, doprovodné nemoci, rozsah nádoru v játrech atd. Mohu tedy jen spekulovat a nabízet nejpravděpodobnější scénář. Po prvním přečtení (a znovu opakuji, že bez znalosti podrobností, výsledků vyšetření atd.) se domnívám, že lékaři pro záchranu babiččina života skutečně nemohli udělat nic. Domnívám se, že rakovinou jater mohl lékař mínit to, že původní nádor prsu se rozšířil do dalších částí těla včetně jater. To, že měsíc před “píchnutím pod žebry” bylo kontrolní vyšetření v pořádku, bohužel v medicíně mnoho neznamená. Zobrazovací metody, obtíže pacienta i případné projevy závažné nemoci mohou zůstávat velmi dlouho skryté a na nemoc se přijde až ve chvíli, kdy již napadla celé tělo. Z toho, co píšete, se domnívám, že babička velmi pravděpodobně měla nádor rozšířený také do kostí. Podávání morphinu na bolesti bylo také zřejmě zcela na místě — v případě rozsáhlého nádorového onemocnění a velkých bolestí je morphin lékem volby. Ze stejných důvodů — zase bez znalosti konkrétní situace babičky — si myslím, že onkolog by nemohl nabídnou žádnou zázračnou léčbu, která by vedla k uzdravení.

Co bych ale lékařům skutečně vytkla je komunikace — citlivé a pravdivé sdělování závažných zpráv o zdravotním stavu by mělo být samozřejmou součástí práce zdravotníků. Že tomu tak v mnoha případech není, je smutnou skutečností. O příčinách by bylo možné napsat celou knihu. Myslím si, že to, co by babičce i celé rodině v takové náročné a zcela nečekané situaci pomohlo, by byla právě otevřená a citlivá komunikace, vysvětlení příčin, vysvětlení nálezů a jejich významu pro zdravotní stav babičky. Je zřejmé, že toto všechno vám chybělo a proto ve vás zůstalo mnoho pochybností o tom, zda lékaři vůbec postupovali správně, zda něco nezanedbali. Nakonec jediný lékař, který vám byl schopen informace podat, byl onen zahraniční lékař, a vlastně díky jeho informaci jste mohli u babičky být až do úmrtí. Babička tak nezůstala sama, opuštěná, ale byla obklopena svou rodinou. Ze zkušenosti vím, že to takové průběhy jsou pro rodinu velmi náročné a ani pro vás není lehké vyrovnat se s nečekaným úmrtím babičky. Snad vám může být alespoň malou útěchou to, že jste babičku neopustili a zůstali jste s ní až do samého konce.

S úctou

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz