Babička měla po smrti dědy a vyřízení pozůstalosti na Slovensku dalšího syna. Jak je možné, že syn dědí stejný díl jako ostatní?
Dobrý den
Chci se zeptat. Řešíme pozůstalost po naši babičce na Slovensku. Kde byla provdaná za dědu, který bohužel umřel mladý a dědictví se rozdělilo mezi ní a 3 děti. Po návratu do ČR měla ještě jednoho syna. Dle notářský ho návrhu má poslední syn dědit rovným dílem. Moje otázka zní jak je to možné, když dědictví po dědovi bylo rozděleno mezi babičku a děti a to tak, že dům na Slovensku babička 3/6 a děti každý 1/6. A teď má poslední syn stejný díl jako všichni pozůstalý. Jak je to možné. Děkuji za odpověď
Po smrti dědy na Slovensku bylo rozděleno dědictví mezi babičku a tři děti. Po návratu do ČR měla dalšího syna a dle notářského návrhu má poslední syn dědit rovným dílem. Ptáte se, jak je možné, že poslední syn má dědit stejným dílem jako všichni pozůstalí.
Dobrý den,
na základě informací, které uvádíte, nejsem schopna dovodit, z jakého důvodu se pozůstalost po dědovi dědila v uvedeném poměru.
Podle českého práva by byl postup v dědickém řízení po dědovi takový, že by se majetek nejprve rozdělil na poloviny v rámci vypořádání společného jmění dědy a babičky. Dědova polovina by se pak rovným dílem rozdělila mezi babičku a 3 děti. Dům by se tedy rozdělil na polovinu, z této ½ by pak ¼ připadla každému z dědiců. Dětem tedy ⅛, babičce celkem ⅝. Předpokládám, že dle slovenského práva by byl postup podobný a že také zůstává dědicům zachováno právo domluvit se na jiném než zákonném rozdělení pozůstalosti. Uvedené podíly tedy mohly být určeny dohodou mezi babičkou a dětmi.
V dědickém řízení po babičce již nedědí manžel (děda), pozůstalost se tak rozděluje jen mezi děti, a to rovným dílem. Syn, kterého babička měla po návratu do Čech, má tedy rovný nárok na dědický podíl jako jeho starší sourozenci.
S pozdravem
Barbora Steinlauf