Babička má rakovinu plic ve stádiu 4B. Jak dlouho bude mezi námi? Jak jí můžu zlepšit životní situaci?
Dobrý den, Babička má Rakovinu plic ve stádiu 4B má metastázy v játrech a v kolem hrudního koše včera jí doktor oznámil že jí ukončuje chemoterapie protože má díky ní velký úbytek bílých krvinek. Jak dlouho tu mezi námi bude ? Jak jí můžu pomoct zlepšit životní situaci? Nesmí ani mezi lidi je samozřejmé že ji rodina bude obklopovat ale na psychice se to přece jenom podepíše ...
Předem moc děkuji za odpověď
Veronika
Vážená Veroniko,
Vaše rodina se nachází v obtížné situaci, kdy byla babičce ukončena onkologická léčba. Oceňuji, že hledáte cesty, jak Vaší babičce zajistit kvalitní čas s rodinou, co nejméně limitovaný onemocněním.
Otázku prognózy pro mě není jednoduché zodpovědět a je to otázka, kterou je potřeba položit ošetřujícímu lékaři babičky. Prognóza nevychází jen z diagnózy, ale z celkového rozsahu onemocnění, dalších přidružených nemocí a celkového stavu nemocného. Přijměte tedy omluvu, že se k této otázce nevyjádřím a odkážu Vás na ošetřujícího lékaře.
Ve druhé otázce se ptáte, jak babičce můžete zlepšit životní situaci. Už jen tím, jak hledáte cesty, děláte pro babičku mnoho. Péče, která se soustředí na pacienty s nevyléčitelnou nemocí, se nazývá paliativní. Podstatou paliativní medicíny je komplexní přístup k nemocnému a jeho rodině a zajištění maximální kvality života s nevyléčitelným onemocněním. Specializuje se na léčbu symptomů, jako je například dušnost, bolest. Na paliativního lékaře se můžete obrátit přes ošetřujícího onkologa babičky, pokud má nemocnice paliativni tým nebo paliativní ambulanci. Případně se můžete obrátit na paliativní ambulanci, kterou máte nejblíže. Formy paliativní péče jsou různé a zohledňují aktuální stav nemocného — může se jednat o ambulantní návštěvy v ambulanci nebo návštěvy domácího hospice v domácím prostředí.
Co se týká Vaší obavy z návštěv, je pravda, že snížený počet bílých krvinek může znamenat větší riziko infekce, ale v tomto čase je pro Vaši babičku a celou rodinu důležité trávit čas společně. Doporučila bych Vám tedy dodržovat běžná pravidla, jak snížit riziko přenosu infekce — mytí rukou, desinfekce, při známkách probíhajícího infektu někoho z rodiny použít respirátor v bezprostřední blízkosti babičky.
Z Vašeho dotazu je jasné, že jste jako rodina babičce velkou oporou a tedy věřím, že s Vaší pomocí a s pomocí paliativní medicíny vše společnými silami zvládnete.
S úctou
MUDr. Tereza Hrablíková