Babička má demenci. Kdo se může stát jejím opatrovníkem? A jaké jsou pak jeho povinnosti?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 3. 2024 zobrazit původní dotaz

Tak když babička má demenci, řekli nám v poradně, a´t jsme někdo z rodiny její opatrovník. Co musíme teda pak splnit za podmínky? To může dělat kdokoliv? A co pak z toho vyplývá za povinnosti, nebo co za práva za babičku pak teda máme? Vůbec se v tom neorientuju, můžete mi to vysvětlit?

Radek

Vaše babička trpí demencí. Bylo Vám doporučeno, aby se někdo z rodiny stal jejím opatrovníkem. Ptáte se, kdo opatrovníkem může být, v jakých oblastech by mohl za babičku jednat a jaké by byly jeho povinnosti. 

Dobrý den,

opatrovník tu je proto, aby zastupoval osobu, které činí potíže za sebe jednat, a aby chránil její zájmy. U osob s demencí se opatrovník zejména stará o její majetek, o vyřizování záležitostí na úřadech, v bance, při zadávání plateb nebo rozhoduje o zajištění léčby opatrovance.

Opatrovníkem by měla být v první řadě osoba, kterou si babička sama zvolí. Pokud to není možné, pak je to někdo z rodiny nebo jiná blízká osoba. Opatrovníka může jmenovat pouze soud, který zároveň stanoví jeho práva a povinnosti. Prakticky musí návrh na ustanovení opatrovníka babičce podat rodina na soud podle bydliště babičky. V návrhu musí popsat, proč je potřeba babičce jmenovat opatrovníka, a přiložit aktuální lékařské zprávy.

Opatrovník pak zastupuje babičku v rozsahu soudního rozhodnutí a musí vždy jednat tak, aby nebyly poškozeny její zájmy. Nemůže proto například uzavírat nevýhodné smlouvy, bezdůvodně prodávat její majetek nebo o se o ni vůbec nezajímat. Samozřejmě také musí naslouchat přáním babičky. Pro zastupování při některých důležitých právních jednáních musí opatrovník dokonce získat souhlas soudu.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz