Babičce se postupně zhoršovaly zdravotní obtíže, nyní přestala jíst, pít a nemluví. Jak ji podpořit v nemocničním prostředí?

Odpověď na dotaz ze dne 6. 5. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry den,babicce je 85 let,zacala zadrzovat hodne vodu -asi od brezna se to vic a vic zhorsovalo,byla hospitalizovana minule utery(25.4.) na Interne(krom te vody byla v pohode,chodila,fungovala,samostatna...).Postupne se otoky zlepsily,ale zrejme dostatecne nepila a ted v utery ji prevezli na jip-hodne zahustena,horsi dychani(vypotky na kazde plici)-kombinace selhani ledvin a srdce.V tutu chvili ji "stabilizovali fyzicky",ale zda se,ze psychicky to babicka v utery prevozem na jip vzdala.Nespolupracuje,nechce jist,pit,nemluvi...Hlavni problem vnimam v tom,ze nechtela zemrit v nemocnici(obecne se ji nikdy do nemocnice nechtelo),ale bohuzel tim,ze se ta situace takto dramaticky otocila,tak doma na jeji odchod nejsme pripraveni...Ted ma kanilu v krku,cevku a stale i v ramci vypotku z jedne plice neco malo odteka.Resim,co lze v teto situaci udelat,jak ji pomoci...Snazime se u ni byt-cca 6-7 hod.denne,ale je to stale nemocnicni prostredi,nikoliv doma...Dekuji za nazor/radu.

jana skrivankova

Vaše babička je zřejmě ve vážném stavu na JIP, kdy ji selhává funkce srdce i ledvin, proto zadržuje vodu a jestli jsem to dobře pochopila, tak má trubičku v krku, kterou jí přístroj pomáhá dýchat, protože plíce při zadržování vody dostatečně nefungují. To, co vy hlavně řešíte je, že víte, že si babička přála zemřít doma, zároveň její stav byl natolik akutní, že nebylo možné jí doma tak rychle poskytnout úlevu a nemocnice byla jediný způsob, aby se netrápila. Ptáte se, jak můžete babičce pomoci jí zprostředkovat co nejvíce domácí prostředí, když to vypadá, že se její život skutečně chýlí ke konci.

Milá paní Jano,

nejsem si jistá, zda jsem dostatečně pochopila, na jaké péči je nyní Vaše babička závislá. Ve smyslu komfortu a toho, aby se netrápila. Ale pokud Vám jde skutečně o to, zajistit jí co nejvíce domácí prostředí, případně přímo péči v domácím prostředí v závěru života, věřím, že pokud kontaktujete buď domácí hospic, nebo lůžkový hospic, ošetřující lékař z hospice se bude moct domluvit s ošetřujícím lékařem na oddělení JIP, kde Vaše babička leží, jakým způsobem by bylo možné babičku do hospicového zařízení přeložit. V hospici – domácím i lůžkovém, není možné zajistit umělou plicní ventilaci, ale určitě je možné babičku postupně z ventilátoru odpojit a možná i jen na krátký čas, pokud je na ventilátoru závislá, ji propustit buď do lůžkového hospice nebo domů s podporou domácího hospice. Pokud by však hospicovou péči nebylo možné ve vašem regionu v dohledné době zajistit, tak je určitě důležité, že má babička potřebnou péči ohledně tišení pocitů dušnosti. Ne vždy je možné péči doma nebo v lůžkovém hospici zajistit. Bohužel se stávají i takové situace, kdy nemocný musí být v nemocnici, aby se netrápil. Protože prostě okolnosti nedovolí, aby byl doma. Neberte tedy to, že je nyní babička v nemocnici, jako selhání nebo zklamání. Jistě všichni dělají maximum proto, aby babička netrpěla a pokud bude mít babička ještě trochu času, třeba se vám povede jí hospic zajistit. Podpora domácího hospice je nyní pro babičku, pokud byste si ji vzali domů, zásadní a nutná.

Je zjevné, že o babičku i ve stávajících podmínkách pečujete skutečně výjimečně a zcela nad rámec toho, co většina lidí zvládne. Věřím, že babička moc dobře vnímá, že jste s ní, jak jen to jde. Jste její obrovskou oporou.

Přeji vám i vaší babičce hodně sil a krásné společné chvíle, i kdyby jich nebylo mnoho. Důležitá je jejich intenzita, ze které babička jistě dokáže čerpat to, co potřebuje.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz