3 měsíce od úmrtí maminky nemám zprávu o dědickém řízení. Ozve se mi notář sám nebo ho mám aktivně vyhledat?
Dobrý den,
obracím se Vás s dotazem ohledně dědického řízení.
Dne 14.11.2022 zesnula moje maminka.
Ozve se mi notář sám? Pohřeb zařizoval totiž mamky manžel(otčím), nebo mam vyhledat notáře sám?
A případně jak se dozvím zda zůstala po mé matce závět?
Protože uběhli 3 měsíce a já zatím vůbec nic nevím.
Děkuji za odpověď.
Jakub Plaňanský
Dobrý den,
informace o úmrtí se dostane k příslušnému soudu zpravidla na základě oznámení učiněném matričním úřadem. Není tedy třeba podávat návrh samostatně. Tento soud následně pověří notáře, který zahájí pozůstalostní řízení. Samotné zahájení dědického řízení ale není okamžité a bohužel v některých případech může trvat delší dobu. Zákon pro tento úkon žádnou lhůtu nestanovuje. Na stav dědického řízení se můžete doptat právě u konkrétního notáře, který je soudem k projednání pozůstalosti pověřen. Jméno notáře a byl-li vůbec pověřen, zjistíte na okresním soudě v místě trvalého bydliště Vaší maminky.
Závěť může mít Vaše maminka doma, pak bude záležet na potenciálních dědicích, aby o listině notáře vyrozuměli. Obyčejně ale bývají závěti ukládány po splnění náležitých formálních požadavků do Centrální evidence závětí, kam mají všichni notáři přístup. V takovém případě by o její existenci notář věděl, aniž by ho o této skutečnosti musel kdokoliv informovat.
Pokud závěť ani jiné pořízení pro případ smrti neexistuje, pak dojde k dědění podle zákonné posloupnosti a bude třeba dědice hledat. Notář skutečně jako první kontaktuje osobu, která vypravila pohřeb. Od té notář zjišťuje příbuzné zesnulého a další osoby, které by se mohly stát dědici. Současně nahlíží do evidence obyvatel a okruh možných dědiců si ověřuje také samostatně. Jestli máte obavy, že by Vás úmyslně Váš nevlastní otec zapřel, můžete se notáři ohlásit sám.
S pozdravem
Barbora Steinlauf