Tatínkovi podali v závěru života intravenózně morfin. Je možné říct, v jakém by byl stavu, kdyby morfin nedostal?

Odpověď na dotaz ze dne 9. 4. 2025 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, v prosinci nám zemřel tatínek na karcinom jícnu. Ano, měl dechové potíže, zavedli mu v Brně v nemocnici do trachey stent, přesto jsme plánovali převoz domů, protože ho spádově přeložili do naší okresní nemocnice(byl plně orientovaný). Jeden večer se situace zhoršila (potíže s dýcháním, bolesti neměl) a další den se vzbudil neklidný a zmatený. Na pokyn lékaře mu sestra začala podávat intravenózně morfin a od té doby se v podstatě již neprobral do plného vědomí. Od té doby jsme s ním nemohli vůbec mluvit, byl od první injekce utlumený na 2 dny až do posledního výdechu. Bylo to strašné rychlé a nečekané. Nevěděli jsme, že už s ním nebudeme mít možnost promluvit. Myslím, že morfin tlumil dýchací centrum. Ale zajímalo by mě, co by se stalo, kdyby morfin nedostával a nechali ho dožít bez morfinu. Byl by ještě při vědomí a bylo by možné s ním ještě komunikovat?
Děkuji velmi pěkně za zodpovězení dotazu.

Váš tatínek zemřel po velmi rychlém zhoršení stavu, kdy dle Vašeho popisu došlo k velmi těžké dušnosti způsobené útlakem průdušnice tumorem jícnu. V nemocnici dostal Morphin do žíly a od té doby již nebyl schopen s vámi navázat kontakt. Vy situaci vnímáte tak, že byl tatínek utlumený po podání Morphinu, že mu tento lék utlumil dýchací centrum a že v důsledku jeho podání jste neměli možnost s ním komunikovat, což pro vás v tu chvíli bylo velmi důležité. Ptáte se, zda by byl tatínek při vědomí a schopen s vámi mluvit, pokud by Morphin nedostal.

Dobrý den, paní Martino,

moc mě mrzí okolnosti úmrtí Vašeho tatínka i ta velká nejistota, kterou v postupu lékařů máte. Je zcela legitimní, že vzhledem k rychlému a zřejmě dost nečekanému úmrtí, v sobě máte spoustu nejistot a vrtá vám hlavou, zda přeci jen nebyla možnost, jak vám dát společný čas důležitý k rozloučení a vyřčení všeho důležitého.

Z informací, které mám je však nemožné dát vám jasnou odpověď co by bylo kdyby… Nevím totiž, jakou dávku Morphinu Váš tatínek dostal a kolik těch dávek bylo. Ani nemám dost informací o tom, v jakém stavu vědomí a komfortu či spíše asi nepohody Váš tatínek byl před podáním onoho Morphinu. Mohu Vám jen obecně říct, že pokud je pacient dušný, protože se mu uzavírají dýchací cesty, tak je v obrovském stresu a velkém utrpení a jediný lék, který od utrpení v důsledku dušnosti může spolehlivě ulevit, je právě Morphin. Pokud se podá ve správné dávce, tak víme, že neuspíší úmrtí, ale naopak, umožní pacientovi, aby se uvolnil a aby neprožíval utrpení. Morphin podaný do žíly působí maximálně čtyři hodiny, takže pokud je pacient v bezvědomí déle než čtyři hodiny po podání Morphinu, tak to není lékem, ale závažností stavu. To ale z Vašeho popisu není patrné, zda dostával Morphin pravidelně nebo ne. Mám velmi málo informací na to, abych hodnotila konkrétní situaci, ale troufám si říct, že bezvědomí u dusícího člověka není způsobené opioidem, ale nedostatkem kyslíku a selháváním životně důležitých funkcí organismu. Pokud se podáním Morphinu podaří zklidnit dech u pacienta s těžkou dušností, může dokonce zvýšit efektivitu dýchání a stav vědomí zlepšit. Pokud bych se jakožto lékař spolehla na to, že kolegové použili správnou dávku Morphinu ve stavu dušnosti, tak Vašemu tatínkovi velmi ulevili a lék nebyl příčinou úmrtí ani bezvědomí.

Nedokážu si představit, jak těžká a bolestná pro Vás tato zkušenost byla. Zajisté není jednoduché přijmout to, že i medicína je v některých situacích bezmocná a nemoc si toho našeho blízkého vezme nemilosrdně bez varování. Člověk potřebuje mít jistotu, že bylo pro jeho blízkého uděláno vše tak, jak jen to nejlépe šlo. Nemohu dát ruku do ohně za postup, u kterého jsem nebyla, ale spíše bych se přikláněla k názoru, že Váš tatínek nemohl dostat nic lepšího, než právě Morphin.

Přeji Vám hodně sil v těžkém období.

S úctou

Katarína Vlčková 

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz