Babička je po závažné srdeční příhodě v hlubokém kómatu. Je legální chtít po lékařích její odpojení?
Dobrý den,
Ocitli jsme se v situaci kdy příbuzná, konkrétně babička, leží v umělém spánku po velmi závažné srdeční příhodě a není možné ji probudit. Prozatím čekáme na dodatečná vyšetření mozku, kde zatím CT prokázalo poškození cév neznámého rozsahu. Musela podstoupit několika hodinovou operaci srdce, a vyrozuměla jsem že došlo k ruptuře aorty.
Prognóza lékařů je velmi špatná, a snažím se pro rodinu zajistit veškeré informace pro všechny situace které by teď mohly nastat. Otázky paliativní a rekonvalescenční péče jsou dobře dostupné, ale odpovědi na otázky ohledně smrti bohužel již ne.
Především nikde nemohu dohledat zda-li je v ČR legální odpojení osoby od přístrojů, v případě potvrzení mozkové smrti? Vyrozumněla jsem že rodina v tomto nemá slovo vůbec, může tak učinit lékař? Je toto možné i pokud je pacient pouze v hlubokém kómatu? Víme že babička by si nepřála ležet několik let na přístrojích. Pokud to možné není, existují hospicy které by přijali člověka upoutaného plně na přístroje? Rádi bychom jí v takovém případě dopřáli co nekvalitnější péči, ale nevím zda-li takovou kategorii paliativní péče zajišťují i mimo nemocnice. Bohužel, veškeré volně dostupné informace jsou opravdu velmi obecné, a ošetřujících lékařů kteří s námi komunikují je hned několik, každý podává jiné informace a tyto nám nedokázali/nechtěli podat.
Rozhodně babičku nechceme za každou cenu nechat ihned odpojit, ani ji jakkoliv připravovat o možnou péči, naopak. Nicméně uvědomuji si závažnost situace a ráda bych byla informovaná předem pro všechny případy, a vědět jaké máme možnosti.
Omlouvám se za dlouhý dotaz,
předem děkuji za odpověď a práci kterou děláte a přeji krásný den
Vaše babička prodělala rupturu aorty a nyní leží po následné mnohahodinové operaci v umělém spánku, není možné ji probudit. Čekáte na další vyšetření, ale prognóza lékařů je velmi špatná. Od lékařů nedostáváte dostatečné informace k možnostem další péče. Ptáte se nás, jestli je legální chtít po lékařích odpojení babičky od přístrojů. Případně, jestli existuje nějaké zařízení, kde by mohla být hospitalizovaná i při napojení na přístrojovou podporu.
Dobrý den,
přístrojovou podporu je možné ukončit, pokud se jedná o nepřiměřenou péči, která medicínsky nevede k záchraně života nebo obnovení zdraví, ale pouze prodlužuje život v kvalitě, kterou by pacient sám odmítal. Přání pacienta mají přitom za úkol reprodukovat blízcí pacienta, kteří ho dobře znají a dokáží věrohodně vypovědět o tom, co pro pacienta bylo důležité, o jakou péči by stál a o jakou naopak ne.
Hospicová péče obvykle nepřijímá pacienty na plné přístrojové podpoře, vhodnou alternativou by teoreticky mohla být zařízení následné intenzivní péče, která se specializují na dlouhodobou péči o pacienty typicky na umělé plicní ventilaci. Doporučovala bych v každém případě zapojit nemocniční paliativní tým, který pomůže s rozhodováním stran dalšího postupu v péči a s koordinací péče, která by mohla navazovat na péči v nemocnici po té, co by byla ukončena přístrojová podpora.
Současně je velmi důležité komunikovat s ošetřujícími lékaři o možnostech další péče a zároveň jasně vyjádřit, že babička by si dlouhodobé udržování na přístrojích nepřála a že případným prodlužováním takové péče může docházet k zásahu do její práva na autonomii a ochranu její důstojnosti.
S pozdravem
Barbora Steinlauf