Tatínkovi se zkomplikovala onkologická léčba náhlým zhoršením zdravotního stavu. Můžeme ještě čekat zlepšení?

Odpověď na dotaz ze dne 17. 8. 2024 zobrazit původní dotaz

Tatínek před půl rokem zežloutnul a byl mu zjištěn cholangiokarcinom. Zprůchodnit mi v nemocnici žlučové cesty a má 2 stenty. Jednou týdně jezdil na chemoterapii. Když se mu zhoršila krev málo destiček,tak jednou za 14 dní. Ale poslední měsíc se cítil lépe i více jedl. Ale tento týden ve středu se mu posunuly stenty a proděravěly mu dvanácterník a tenké střevo. Zvracel krev a po převezeni do nemocnice jej na druhý den operovali, zastavili krvácení a posunuli stenty zpět do žlucovych cest. Ztratil hodně krve ale stále mu ji doplňují. Je na JIP a cítí se lépe. Dvě hodiny si s námi dnes povídal. Na 10 dní má umělou výživu hadičkou. Myslíte že potom by se mohl vrátit zpět do stavu kdy mu bylo lépe než se toto stalo? Při operaci mu zároveň náhodně zjistili ložisko na játrech parazita echinokoka, které by šlo prý odstranit a podstoupil by protiparazitni léčbu. Mohl by se pak jeho stav zlepšit mnohem víc? Ještě se chci prosím zeptat na to kdy je vhodné zahájit domácí paliativní léčbu hospicem, třeba když pacient často zvrací nebo má závratě? On doteď jezdil na chemo sám nechtěl ani doprovod ale po tom zvracení krve a kolapsu máme o něj strach aby někam jezdil. Děkuji moc předem za odpověď.

Eva

Ptáte se na možnosti vývoje stavu Vašeho tatínka /věk neuvádíte/, kterému byl před půl rokem diagnostikován cholangiocelulární karcinom žlučových cest. Prochází léčbou, která se aktuálně zkomplikovala a tatínek nyní leží po operaci na JIP. Je mu podávána umělá výživa a krevní transfuze. Ptáte se, jestli je možný návrat do stavu před akutní operací a dále kdy je eventuálně vhodný čas pro zahájení paliativní péče v hospicovém zařízení.

Dobrý den, paní Evo,

z Vašich informací je zjevné, že došlo k závažné komplikaci, kterou nebylo možné nijak předvídat, nesouvisí nijak s onkologickou léčbou. Váš tatínek musí být nyní pravděpodobně hodně vyčerpaný. Předpokládám, že jakmile to jeho stav dovolí, bude propuštěn domů s termínem kontroly u svého ošetřujícího onkologa. Ten podle jeho aktuálního stavu navrhne další možnosti léčby. Aktuální stav tatínka a to, jak rychle je jeho tělo schopno regenerovat, souvisí s věkem, dalšími eventuálními onemocněními, se kterými se možná léčí. Také s tím, v jakém stadiu bylo onkologické onemocnění při diagnóze, jak snášel podávanou onkologickou léčbu za poslední půl rok, v jakém stavu je nyní jeho onkologická choroba, atd. Jedině ošetřující onkolog má všechny tyto informace k dispozici. Jistě by bylo vhodné, pokud dosud tatínek dojížděl na kontroly i léčbu sám, domluvit termín kontroly tak, abyste mohli jet dohromady. Mohli byste se vyptat lékaře na všechny otázky, které potřebujete zodpovědět tak, abyste neměli další nejasnosti ohledně možného vývoje stavu a znali jste konkrétní možnosti péče ve Vašem bydlišti.

Pokud bude navrženo pokračování onkologické léčby, můžete se zároveň domluvit na možnostech dojíždění a doprovodu tatínka. Pokud by další léčba nebyla — z různých důvodů dále doporučena, je možné, že Vám lékař doporučí symptomatickou podpůrnou péči v paliativní ambulanci. Ta bývá ve všech větších nemocnicích ČR nebo při mobilních hospicích. V momentě, kdy se stav pacienta zhoršuje a neumožňuje dále cestovat do ambulance, je čas na kontaktování domácí hospicové péče. Věřím, že paliativní tým ve Vašem bydlišti, by Vám jistě pomohl další kroky zprostředkovat. 

Držím moc palce, aby se Vašemu tatínkovi dařilo co nejdříve lépe a aby byl nalezen optimální plán péče pro nadcházející dny a měsíce!

S pozdravem

Renata Koubová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Renáta Koubová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz