Oslovil mě soud, jestli souhlasím s opatrovnictvím maminky, která není schopna komunikace. Jaké mám povinnosti jako opatrovník?
Dobrý den, předem děkuji za odpověď. Maminka má 4.szadiim Chopn a leží v umělém spánku na plicní ventilaci v nemocnici od minulého pátku.Dmes mi volali z obvodního soudu jestli souhlasím s opatrovnictvím, neb maminka není schopna komunikace. Primárně šlo o to, že nebyla schopna podepsat souhlas s hospitalizací..Já jsem paní do telefonu dala své údaje s tím, že mi poštou přijde vyrozumění o opatrovnictví.I když jsem se snažila Googlit, ráda bych se zeptala co mě čeká za povinnosti.Např. když přeberu důchod, četla jsem, že se dělá nějaké vyúčtování..Takže mám schovávat účty? Maminku jsem měla 7 lez u sebe doma, poslední rok na kyslíkovém přístroji který byl zapnut nepřetržitě. Měli jsme domluvu že část důchodu půjde na vyúčtování el.energie, je to v pořádku? I když jsem se o maminku celou dobu starala, nebrala jsem já ani ona žádný příspěvek. Jako opatrovník si mohu zažádat? Omlouvám se za dlouhý dotaz, je to pro mě nová situace ..Jsem s úctou Formanová
Vaše maminka je aktuálně v umělém spánku na plicní ventilaci. Kontaktovali Vás z obvodního soudu, jestli souhlasíte s opatrovnictvím, protože maminka není schopna komunikace a tudíž nebyla schopna souhlasit s hospitalizací. Ptáte se nás, jaké se s výkonem opatrovnictví pojí povinnosti.
Dobrý den,
rozsah opatrovnických práv a povinností se může lišit podle toho, jestli jde o opatrovnictví spojené s omezením svéprávnosti nebo o opatrovnictví bez omezení svéprávnosti. Rozsah povinností se odvíjí také od toho, zda Vás soud jmenuje opatrovníkem pro konkrétní právní jednání nebo pro vymezené oblasti. V jakémkoliv z těchto případů platí, že rozsah práv a povinnosti bude vymezen rozhodnutím soudu a pro účely jmenování opatrovníka by Vás soud měl o Vašich právech a povinnostech poučit. Soudy také nově jmenovaným opatrovníkům v návaznosti na rozhodnutí o jmenování opatrovníkem zasílají dokument, který obsahuje podrobnější informace o výkonu opatrovnictví, včetně informace o povinnosti opatrovníka zasílat soudu jednou za rok vyúčtování ke správě majetku opatrovance.
S pozdravem
Barbora Steinlauf
Dobrý den, paní Formanová,
pracuji jako poradenská pracovnice v poradně Cesty domů a doplním odpověď o informace k příspěvku. Ptáte se, jestli byste si jako opatrovník mohla požádat o příspěvek, o který jste dosud po sedm let jako pečující nepožádala. Snad rozumím dobře, že máte na mysli příspěvek na péči. Jedná se o nepojistnou dávku, o kterou může požádat každý, kdo z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebuje pomoc jiné osoby v péči o sebe. Příspěvek pak může použít na úhradu péče buď pečující osoby (může jí být i blízká osoba) nebo organizace (terénní nebo pobytové). Protože o příspěvek žádá ten, který péči potřebuje, jeho přiznání není vázáno na výkon opatrovnictví pečujícího. Rozhodující je fakt, že žadatel péči druhé osoby potřebuje. Z Vašeho dotazu nevyplývá, jaký bude další postup v péči o maminku, podrobnější informace o průběhu přiznání příspěvku na péči jsou k popsány na našich webových stránkách v textu Příspěvek na péči.
S pozdravem za poradnu
Eliška Hronešová