Babičky zdravotní stav se prudce zhoršil. Co pro ni můžeme udělat?
Dobrý den, od Nového roku pečujeme o babičku (93let).Do té doby soběstačná žena, kterou trápilo jen občasné "motání hlavy". Ten den jsme zavolali záchranku pro ztrátu vědomí. Závěr z nemocnice byl: ortostaticka hypotenze, mírná dehydratace a počínající zánět močových cest. Ten den byla babička propuštěna domů. Po propuštění přestala chodit. S pomocí byla schopná dojít pár kroků z místnosti do místnosti. Poslední 2tydny prakticky jen leží. Je slabá, při posazeni i jen chvilkovem a postupném, jdou na ní mdloby a několikrát i ztratila vědomí. Velmi málo jí, i pije. Během toho měsíce dost zhubla. Ležet musí ve zvýšené poloze, jinak se jí špatně dycha, poslední 2 dny velmi málo močí. Tlak jí lítá ze 170/100 na 110/60. Tep se drží kolem 100. Praktická lékařka, která se na ní byla podívat řekla, že vzhledem k věku je u ní vše v pořádku. Já jen nedokážu pochopit jak je možné, že během jednoho dne člověk přestane chodit a během měsíce už není schopen slezt z postele, když je podle všeho zdráv? Babička si přeje zůstat doma a doma i zemřít. Její přání je pro nás samozřejmostí a s láskou a nejlepší péčí jaké jsme schopni se o ní postaráme jak jen dlouho bude třeba. Jen potřebujeme vědět jestli něco nezanedbavame? A jestli to co se děje jsou známky blížící se smrti nebo můžeme pro zlepšení stavu (krom pobytu v nemocnici) ještě něco udělat? Děkuji za přečtení a odpověď. Jana
Ptáte se na rychlou změnu stavu vaší 93 leté babičky, která byla dosud soběstačná, jen občas se jí “motala hlava”. V nedávných dnech došlo ke ztrátě vědomí, babička byla odvezena záchrannou službou do nemocnice, stav babičky byl uzavřen jako ortostatická hypotenze, mírná dehydratace a počínající zánět močových cest. Po návratu z hospitalizace babička přestala chodit, ulehla, je slabá, špatně se jí dýchá. Málo pije a jí, v posledních dnech málo močí, za poslední měsíc zhubnula. Srdeční frekvence se pohybuje kolem 100/minutu,tlak kolísá v rozmezí 170/100- 110/60. Praktická lékařka zhodnotila stav jako přiměřený věku. Přáním babičky je zůstat v domácím prostředí a eventuelně i zemřít doma. Ptáte se, jestli můžete pro zlepšení stavu babičky něco udělat a jestli něco nezanedbáváte.
Dobrý den paní Jano,
na Vaši otázku není medicínsky možné jednoznačně odpovědět — neznám výsledky vyšetření z hospitalizace, nevím, s čím se Vaše babička v minulosti léčila, jaké léky užívala atd. Dovedu si představit, že podkladem rychlé změny stavu může být např. arytmie — tedy změněná frekvence srdce — tzv. fibrilace síní, která se u starších lidí může vyskytovat — například i v souvislosti s infekcí i v souvislosti s infekcí (a tím i mírnou dehydratací) probíhající v těle — poměrně často. Může se projevit jako zvýšená únava, nevýkonost, časem i dušnost, popletenost, pocity motání až kolapsy, nechutenství atd. Škála příznaků může být poměrně široká, záleží na dalších onemocněních konkrétního pacienta, zejména stavu jeho srdce, mozkových cév atd.
Otázka zní, v jakém celkovém stavu je Vaše babička a je-li možný podklad jejich obtíží nějak medicínsky ovlivnit nebo zda přistupovat pouze maximálně konzervativně, kdy je snaha léčit co nejméně a ovlivňovat pouze vznikající symptomy onemocnění.
Zároveň píšete, že Vaše babička si přeje pobyt v domácím prostředí, i to mohlo být zohledněno při poslední krátké hospitalizaci a návštěvě praktické lékařky u Vás doma.
U starších pacientů se často používá slovo “křehkost”, které pěkně vyjadřuje to, že tělo dokáže dlouho kompenzovat mnoho potíží, až narazí na určitou hranici, za kterou už jít nemůže a stav se pak může změnit velmi rychle a dramaticky k horšímu, i když se objektivně nic až zas tak zásadního nestalo …
O tom, jaké jsou léčebné možnosti a vyhlídky Vaší babičky, můžete promluvit nejlépe s praktickým lékařem nebo konzultovat s ošetřujícím lékařem z nemocnice, kde byla v nedávné době hospitalizována.
Pokud se dozvíte, že zásadní léčba není možná, můžete kontaktovat nejlépe Ambulanci paliativní péče či Geriatrickou ambulanci ve vašem bydlišti (obvykle existují v rámci větších nemocnic) — zde Vám poradí, jak konkrétně postupovat. K ležícím pacientům je obvykle možno objednat návštěvu lékaře domů. Tyto ambulance obvykle propojují medicínskou a sociální pomoc, neváhejte je tedy kontaktovat!
Moc Vám držím palce!
S úctou
Renáta Koubová