Přítelkyně má komplikace po léčbě rakoviny. Je možné, že umírá?

Odpověď na dotaz ze dne 25. 11. 2023 zobrazit původní dotaz

Žijeme v anglii s přítelkyni 5let. Pred 3 mesici ji diagnistokovali rakovinu plic a lymfatickych uzlin uprostred hrudníku. Bylo nam řečeno,že je ve 3stadiu. Má nador na levem plicnîm laloku. Lekari onkologove ji určili léčbu Radioterapii na 5týdnů kazdy pracovni den plus chemoterapii 1den v tydnu po dobu pěti tydnů. Na to že ma rakovinu se přislo tak, že se ji udelala vyraška po celem tele . Při na Steve lekaře nam bylo řečeno že ma svrab I když jsem namítal že to tak není ,presto jí napsal mast na svrab s kterou se Manalapan 14dnů bez jakehokoliv učinku. Velmi ji to svědělo a cele noci nespala. Po 14 dnech se nic nezmenilo a open pri kontrole dostala stejný krem. Po tydnu jsme šli opet k lékaři a byla tam paní doktorka , ktera nam sdelila, že se lekaři zmýlili a že se jedna o lupenku. Dostala kremy steriod ņi a Manalapan se tři měsíce ano plus hydrokrem. Situace se neměnila. Pote uz mi došla trpělivost a požadal jsem Aby přitelkyni poslali k Dermatologovi. Poukazoval jsem že se ji skroutily nehty na rukou že jsem četl na internetu že to můze byt přiznak onemocnění plic nebo srdce. Pan Dermatolog se zeptal na co jí léčili tak jsem mu to řekl a on nam řekl, že si nemyslí , že by to byla psoriosa nebo svrab . A objednal ji CT SCEN KDE ZJISTILU ŽE MA NADOR. TO JSEM ODBOČIL. NO NASTOUPILA A RADIOTERAPII Z POČATKU NEBYL ŽADNÝ PROBLEM PO PATEM O!QROVANI SE UDELAL PRITELKYNI PASOVY OPAR NA LEVE STRANĚ BRICHA AZ NA ZADA. I PRESTO PODSTOUPILA 1 CHEMO ALE VYRÁŽKA SE JI OPET ROZLEZLA A MELA VELKE BOLESTI. PREDEPSALI JI STEREOIDY A STOPLI CHEMO A V RADIOTERAPII POKRACOVALA DAL PO 23OZARENI SI ZACALA STEZOVAT NA PALENI V KRKU A PO 25 UZ NEMŮŽE JIST VUBEC. PILA TYDEN JEN VODU .ZAPOMEL JSEM ŽE OD ZAČATKU RADIOLECBY JI PŘEDAPSALI MORFINOVE KAPKY KTERE BERE DO DNES KAZDE 2HODINY 5ML. CELY TYDEN PO TE 25TÉ RADIOTERAPII NEJEDLA A CELY TYDEN JEN SPALA .VSTALA POUZE NA LEKY A NA WC TAK 4×DENNE. VCERA JSEM JI ODVEZL NA POHOTOVOST, PROTOŽE UŽ BLOUZNILA A MELA TEPLOTY 37,8C A NAOPAK 34 ,4C V NEMOCNICI SI JI NECHALI A ŘELI ŽE MÁ INFEKCI. DNES JSEM BYL ZA NI NA NAVSTEVE A DAVAJI JI ANTIBIOTIKA INFUSICH , PARACETAMOL INFUSE, Q FIZYOLOGICKY ROZTOK A SAMOZREJME MORFIN. DLE MEHO NAZORU UMIRÁ

Roman

Žijete s přítelkyní v Anglii a před třemi měsíci ji diagnostikovali rakovinu plic ve třetím klinickém stádiu. Začala podstupovat léčbou, která spočívá v kombinované chemo-radioterapii. Po pěti frakcích radioterapie se u ní rozvinul pásový opar a po chemoterapii se ji rozšířila vyrážka po celém těle a nově začala mít bolesti. Na bolesti dostala morfinové kapky. Chemoterapie byla ukončena, ale pokračovalo se v radioterapii, kterou dokončila všech plánovaných 25 frakcí. Bohužel se v průběhu ozařování rozvinula tak silná bolest a pálení v krku, že nebyla schopna polykat a týden po ukončení radioterapie nejedla a jen spala. Protože se situace zhoršila rozvojem horečky, odvezl jste ji do nemocnice, kde ji léčí infuzemi a antibiotiky infekci. Bolest nadále tlumí morphinem. Vy máte obavu, že vaše přítelkyně umírá.

Dobrý den,

Váš dotaz jsem si dovolila shrnout výše. Bohužel si nejsem jistá, na co konkrétně se ptáte, ale z informací, které udáváte si rozhodně netroufnu Vám ani potvrdit ani vyvrátit možnost, že Vaše přítelkyně umírá. Pravdou je, že ozařování hrudníku může mít za následek poškození jícnu, a to může vyústit ve velké potíže s příjmem potravy. Může se v důsledku ozařování rozvinout i infekce dýchacích cest nebo právě jícnu, a to vše může být prostě komplikace léčby, která má za cíl co nejvíce omezit postup rakoviny. Pokud by to byla skutečně „pouze“ komplikace léčby, tak by byla možnost, že při podávání výživy do žíly a podávání antibiotik a léků proti bolesti by se mohl po zahojení sliznice stav ještě zlepšit. Morphin je velmi dobrý a zcela bezpečný lék na takový typ bolesti.

Na druhou stranu je také možné, že Vaše přítelkyně nebude mít dostatek rezerv a sil na to, aby tuto komplikaci zvládla a může jí být osudnou. Potíže však můžou být způsobené i postupem nemoci, kterou ozařování nedokázalo dostat pod kontrolu.

Bohužel, o tom, která z těchto možností je nejpravděpodobnější, budete muset promluvit s ošetřujícím lékařem Vaši přítelkyně. Záleží na jejím stavu před léčbou, jejím věku a nemocech, kterými trpěla dříve. Záleží na tom, zda ozařování mělo nějaký efekt na nemoc – to by se zjistilo z opakovaného vyšetření CT. Prostě záleží na mnoha faktorech, které neznám, ale věřím, že je velmi dobře znají lékaři, kteří se o Vaši přítelkyni nyní starají. Je tedy důležité se jich ptát zcela konkrétně a na rovinu. Aby Vám Vaše obavy potvrdili či vyvrátili.

Moc mě mrzí, že Vám nedokážu napsat nic konkrétnějšího, můžu Vás jen povzbudit v další komunikaci s ošetřujícími lékaři.

Přeji Vám i Vaši přítelkyni hodně sil a vstřícné lékaře.

S úctou

Katarína Vlčková

Dotaz zodpovídá

prim. MUDr. Katarína Vlčková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz