Nedostavil jsem se k dědickému řízení po mamce. Sestra zdědila dům. Je možné, že mě o můj podíl obrala?
Dobrý den
Umřela mi mamka před dvěmi roky,dědily jsme byt,já a tři sourozenci,nedostavil jsem se k notáři ani řízení a dnes mi sestra zdelila ze mam smůlu že byt je přepsány na ni.Ja nikomu plnou moc ani nic jinýho nedal ani nepodepsal,je možné ze mě o můj podíl obrala?Děkuji moc
Vaše maminka před dvěma roky zemřela. Dědili jste byt vy a tři sourozenci. Nedostavil jste se k notáři ani k dědickému řízení. Píšete, že jste se teď dozvěděl, že byt je přepsán na sestru. Zajímá Vás, jestli je možné, že se neprávem obohatila o Váš podíl na dědictví. Doplňujete, že plnou moc pro zastupovaní ve věci dědictví jste nikomu nedal.
Dobrý den,
dědické řízení se uzavírá na základě domluvy všech dědiců o rozdělení pozůstalosti a následného rozhodnutí notáře. Jestliže jste dědictví v řízení neodmítl, ani jste nepověřil nikoho jiného k tomu, aby Vás v řízení zastupoval, pak je možné, že bylo v řízení rozhodnuto v rozporu s Vaším dědickým právem. Pro případy, kdy je dědic v dědickém řízení opomenut, zákon upravuje tzv. žalobu oprávněného dědice, jejímž účelem je znovu otevřít již proběhlé dědické řízení a zahrnout do něj i opomenutého dědice. Žaloba se podává k soudu, v jehož obvodu působí notář, který vedl původní dědické řízení.
Na druhou stranu je možné, že Vás soud, resp. notář vyzýval k účasti na dědickém řízení a pokud jste na výzvu notáře nereagoval, řízení pokračovalo bez Vás. Tento postup je v souladu se zákonem. V zákoně je zakotven pro případy, kdy je dědic nekontaktní, aby nedošlo k úplnému zablokování průběhu dědického řízení.
Doporučovala bych průběh dědického řízení ověřit u příslušného soudu. Ten můžete požádat o nahlédnutí do spisu ukončeného dědického řízení.
S pozdravem
Barbora Steinlauf