Krevní sraženiny a zánět žil
Krevní sraženiny jsou kousky krve, které vznikají tuhnutím tekuté krve do pevné formy.
Krevní sraženina, jež se zformuje v cévě nebo srdci, se označuje jako trombus. Krevní sraženina, která se přesune do jiné části těla, se nazývá embolus a tento stav se označuje jako embolie. Sraženiny se mohou přilepit na cévu a částečně či úplně zablokovat průtok krve. V případě, že céva v důsledku krevní sraženiny zduří, jde o zánět žil (flebitida). Toto ucpání zamezí tomu, aby se do tkání v tomto místě dostalo obvyklé množství krve a kyslíku, a tak může dojít k poškození tkáně. Krevní sraženiny také mohou zvýšit riziko mozkové příhody. K té dochází, když sraženina ucpe tepnu nebo praskne céva, a přeruší se tak proudění krve do mozku.
Mezi příznaky krevní sraženiny patří:
- teplé a citlivé místo v okolí cévy
- bolest nebo otok
- zarudnutí pokožky
Některé typy léčby rakoviny mohou zvyšovat riziko vzniku krevní sraženiny.
Mezi ně patří:
- biologická léčba
- chemoterapie
- hormonální léčba
- operativní odstranění lymfatických uzlin
Jak si poradit s krevní sraženinou
Pokud máte pocit, že máte krevní sraženinu, ihned to konzultujte se svým lékařem, zejména užíváte-li léky zvyšující riziko sraženin. Existují léčivé přípravky, které můžete užívat k rozpuštění sraženiny a zmírnění případné bolesti a otoku.
Rady, jak zmírnit bolest a snížit riziko vzniku krevní sraženiny:
- Noste podpůrné/kompresivní punčochy. Pomohou vám zmenšit otok a mohou přispět k minimalizaci komplikací, pokud krevní sraženina skutečně vznikne.
- Na bolestivé místo několikrát denně aplikujte teplý vlhký obklad (teplou žínku nebo ručník).
- Zdvihejte nohy, podkládejte je (máte-li sraženinu v noze).
- Přestaňte kouřit. Kouřením se zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.
- Při cestování se procházejte. Sedíte-li při dlouhém letu nebo jízdě autem, může se zvýšit riziko krevní sraženiny. Přibližně každou hodinu se projděte. Jestliže řídíte, každou hodinu zastavte a několikrát se projděte kolem vozu. Noste volné oblečení a pijte dostatečné množství vody, abyste byli hydratovaní.
- Pravidelně hýbejte nohama, musíte-li sedět dlouho. Napínejte kotníky a kružte jimi, pohybujte koleny nahoru a dolů nejméně desetkrát za hodinu.