Po smrti manžela jsem převedla z jeho účtu na svůj peníze. Budou předmětem dědictví?
Dobrý den, v listopadu loňského roku mi zemřel manžel, měla bych dotaz ohledně bankovních účtů, na kterých byly uloženy peníze. Neměli jsme s manželem společný účet, ale každý máme bankovní účet na své jméno. Žádnou předmanželskou smlouvu jsme uzavřenou neměli. Manžel již pobíral starobní důchod a peníze mu byly zasílány na účet, který je ještě stále veden na jeho jméno. Dále je na manželovo jméno veden podnikatelský účet - podnikatelská činnost OSVČ, která jeho úmrtím zanikla. Po manželově smrti jsem si převedla určitý obnos peněz z jeho účtu, na který přicházely finanční prostředky z důchodu na účet, který je vedený na moje jméno a kam mi je zasílána moje měsíční výplata. Všechny tyto peníze jsme nabyli za manželství. Chtěla bych vědět, zda finanční prostředky, které jsem si převedla z jeho účtu na svůj po 2 dnech od jeho smrti, než byly jeho účty zablokovány , předmětem dědického řízení a dědí se rovněž 3 díly jako např. nemovitosti. A dále jak je to s financemi z jeho podnikání OSVČ, kdy jsem jeho podnikatelskou činnost ukončila, zaplatila daň z příjmů , předala vyúčtování přehledu na pojistném a sociálním pojištění. Jsou finanční prostředky, které jsem obdržela ještě po jeho úmrtí na podnikatelský účet, předmětem dědického řízení a dělí se opět na 3 díly? Z podnikatelského účtu, který je veden na manželovo jméno jsem si žádné finanční prostředky ve prospěch účtu, který je veden na moje jméno nepřeváděla. Předem děkuji za odpověď.
V listopadu loňského roku Vám zemřel manžel. Manžel měl na jeho jméno svůj osobní i podnikatelský bankovní účet. Po manželovi smrti jste si převedla určitý obnos z jeho osobního účtu na svůj. Zajímá Vás, jestli tyto peníze budou předmětem dědictví. Dále Vás zajímá, jak je to s financemi z manželova podnikání OSVČ. Ptáte se, jestli finanční prostředky, které jste obdržela ještě po úmrtí manžela na podnikatelský účet, jsou předmětem dědického řízení.
Dobrý den,
peníze na bankovních účtech, byť jsou vedeny jen na jednoho z manželů, jsou součástí společného jmění manželů. To platí o i penězích na podnikatelském účtu manžela, neboť příjmy z podnikání se také stávají společným jměním manželů.
Před rozdělením pozůstalosti mezi dědice musí vždy nejprve dojít k rozdělení a vypořádání společného jmění manželů. To znamená, že se veškerý společný majetek rozdělí na poloviny, jedna polovina zůstává Vám jako pozůstalé manželce, druhá polovina se pak jako pozůstalost rozdělí mezi dědice. Pokud jsou v první dědické třídě tři dědici, rozdělí se tato polovina na třetiny, každý z dědiců tedy dostane jednu šestinu. Zároveň pro dědice existuje možnost domluvit se na jiném rozdělení nebo na nabytí konkrétního majetku z pozůstalosti konkrétním dědicem.
Co se týče převodu peněz po smrti manžela, bude se při vypořádání společného jmění manželů vycházet ze stavu účtu ke dni úmrtí manžela. V důsledku to na vypořádání společného jmění nebude mít vliv, protože peníze byly Vaše společné.
S pozdravem
Barbora Steinlauf