V krátké době nám zemřeli oba rodiče. Vyhovovalo by nám sloučení dědického řízení. Podle jakého zákona je to možné?
hezký den, přečetla jsem si odpověď na dotaz ve věci vedení dvou dědických řízení a možnosti tato řízení spojit. máme obdobný problém, kdy nám před půl rokem zemřel tatínek a dědické řízení nebylo doposud ukončeno a před 14 také maminka. možnost spojení dědického řízení by nám vyhovovala, jen jsem se pokoušela najít, dle jakého zákonného ustanovení je to možné. dohledávala jsem v zákoně č. 292/2013 Sb.
Zákon o zvláštních řízeních soudních, ale nic jsem nedohledala. můžete mě prosím nasměrovat.
velice děkuji
Helebrantová
V rozmezí půl roku zemřeli Váš tatínek a maminka. Stáli byste o sloučení dědického řízení. Pokoušela jste se vyhledat zákonnou úpravu, která to umožňuje, v zákoně o zvláštních řízeních soudních, ale nenašla jste ji. Prosíte o nasměrování na příslušný zákon.
Dobrý den,
spojení dvou dědických řízení zákon o zvláštních řízeních soudních neupravuje. Společné řízení obecně upravuje v ustanovení § 112 občanský soudní řád, jehož úprava se použije i pro dědické řízení v případě, že zákon o zvláštních řízeních nestanoví jinak.
V případě dědického řízení rozhodne o spojení věcí notář. Jako účastníci řízení můžete k notáři tento návrh podat. Soud, resp. notář může teoreticky řízení spojit v zájmu hospodárnosti, pokud spolu věci souvisí buď skutkově nebo se týkají stejných účastníků. V neposlední řadě je pro spojení nutné, aby obě řízení probíhala u stejného soudu, tzn. je nutné, aby tatínek a maminka měli bydliště ve stejném obvodu.
S pozdravem
Barbora Steinlauf