Kdy je závěť neplatná?
Dobrý den,
po úmrti mého otce bych dědil ze zákona 1/2 jednu polovinu nemovitosti. Nicméně v závěti mého otve je majetek rozdělen tak, že bych měl dědit pouze 1/4. U dědického řízení (kde uvedu samozřejmě důvody) se chystám tuto závěť napadnout. Jsem plnoletý a někde jsem četl, že pokud mám v platné závěti alespoň jednu polovinu toho, co bych měl mít ze zákona, závěť nelze napadnout. Domnívám se však, že to není pravda a takovou závěť napadnout lze.
Prosím o odpověď,
Radek Procházka
Po úmrti mého otce bych dědil ze zákona ½ jednu polovinu nemovitosti, v závěti mého otve je majetek rozdělen tak, že bych měl dědit pouze ¼. Mohu závěť napadnout jako neplatnou?
Občanský zákoník na potomky zůstavitele pohlíží jako na tzv. neopomenutelné dědice, což znamená, že při vypořádání dědictví musí nezletilému potomku připadnout podíl jako při dědění ze zákona a zletilému potomku alespoň tolik, kolik činí polovina jeho dědického podílu ze zákona. To ovšem za předpokladu, že nedošlo k vydědění tohoto potomka.
V případě, že zůstavitelův potomek nesouhlasí se závětí, musí se v dědickém řízení dovolat tzv. relativní neplatnosti závěti, což znamená, že závěť se považuje za platnou, pokud se ten, kdo je jí dotčen, neplatnosti právního úkonu nedovolá. To znamená, že pokud byste ze závěti obdržel alespoň polovinu toho, kolik činí Váš nárok ze zákona, nemůžete se dovolávat relativní neplatnosti závěti.
Rostislav Silný