Jakým způsobem je hrazena hospicová péče?
Vážení, v poslední době se na mne obrátilo několik rodin s dotazem na placení péče v hospici včetně otázky na nároku na místo v tomto zařízení.Domnívám se , že péče může hýt hrazena ze zdravotního pojištění formou platby za ošetřovací den.
Ale nejsem si jist, jak lze tuto péči popsat - jen paliativní, nebo akutní a neodkladná, jen ošetřovatelská? Pokud jsem slyšel, že pojišťovny se brání úhradám, není problém zde. Možná se ptám neobratně ale myslím, že ani já ani veřejnost v tom nemáme jasno. Nedokázal jsme dát jasnou odpověď na otázku: máme nárok? co hradí ZP?
Děkuji za Vaši odpověď a Váš čas a současně PF 2006, děláte záslužnou činnost.
dr Petr Endler
Jak je placena péče v hospici? Je nárok na místo v hospici? Jedná se o paliativní, akutní a neodkladnou nebo jen ošetřovatelskou péči? Co hradí zdravotní pojišťovny?
Vážený pane doktore,
velmi Vám děkuji za dotaz a především za zájem o tuto problematiku.
Hospicová péče je jednou z forem paliativní péče a jako taková má specifické místo ve zdravotním systému. Dalšími formami jsou například — domácí hospic (viz Cesta domů, která je ovšem financována jen z grantů, mimo zdravotní pojištění), specializované ambulance a týmy paliativní medicíny v nemocnicích, specializovaná paliativní oddělení větších nemocnic, ale v neposlední řadě každý zdravotník či zdravotní tým, který považuje pomoc nevyléčitelně nemocným a práci s nimi za důležitou, smysluplnou a snaží se, či umí ji provádět. ( V tomto smyslu je postaveno také zdravotnické současné vzdělávání v paliativní medicíně — tedy základní by mělo být poskytnuto všem zdravotníkům do budoucna již v bazálním stromu curricula a předtím na LF).
Hospicová péče je specifická z hlediska hrazení péče — v současném našem zdravotnictví (ale i v zahraničí) je asi z 50-60% hrazena dotacemi (hlavně kraje, obce, MPSV), fundraisingem, dary fyzických či právnických osob. Zbylou část hradí ZP dle toho, u které je nemocný pojištěn jako tzv. ošetřovací den — jak velmi správně píšete.
V reálu např. náš rajhradský hospic má v průměru cenu lůžka vykalkulovánu asi na 1600 kč/den a lůžko s tím, že asi 600-800kč /den obdržíme od pojišťovny dle kategorie pac. Zbytek je součástí práce hospicového managementu- jako vedení neziskové organizace. A že tato práce je velmi náročná, nemusím asi zdůrazňovat.
Zapomněl bych na pacienta. V našem hospicu poskytujeme 2 typy péče — respitní péči (s více sociálním rozměrem, na přechodnou dobu, 1-3 měsíce, pro většinou geriatrické nemocné, kde rodina potřebuje vypomoci s péčí - !! nejedná se o dlouhodobou sociální výpomoc jak např. DD!!), kde nemocný doplácí denně 250 kč /den. Druhým a základním typem péče je péče o nevyléčitelně nemocné, s progredující chorobou, většinou při prognose asi do 3 měsíců — ale to zde nerozhoduje — však také řada nemocných přichází k nastavení léčby, péče, psychologické podpoře a po třeba 3-4 týdnech odejdou do péče rodiny a posléze se ev. vrátí. Kdybychom ve zdravotním systému měli “domácí hospic” a přesunuli tak naši péči za klientem domů, vracet už by se nemuseli a v podstatě by potřeba lůžkové péče mohla být podstatně nižší. Cena na lůžko je zde 160 kč/den.
Za tyto ceny nabízíme individuální péči, zvláště u nevyléčitelně nemocných dle přání na jednolůžkových pokojích, kde je možnost přistýlky pro rodinné příslušníky, taky stravu a ubytování doprovázejících rodinných příslušníků za velmi přijatelné ceny a především vysokou odbornost poskytované péče s lékařem na 24 hod a 7 dní v týdnu. Náš hospic je také v současnosti centrem vzdělávání v paliativní medicíně v ČR.
Doufám, že má odpověď je vyčerpávající a pokud ne, prosím kontaktujte mně na můj soukromý mail či tel., který obdržíte od redakce@umirani.cz .
S úctou a přáním klidných svátků vánočních
Ladislav Kabelka