Co všechno podléhá dědické dani?
Dobrý den, nedávno mi zemřel otec,pohřeb a uložení na hrob jsme vyřešili a teď nás čeká dědictví. Chtěla bych se zeptat, jestli podléhá dani byt a chalupa, která je majetkem obou rodičů.Jestli peníze které matka dala otci a jsou na jeho účtu, podléhají dani(nemá samozřejmě žádné potvrzení o tom, že mu je předala) a hlavně v jaké výši dědická daň je, jakým způsobem se daň hradí a do kdy je dědictví vyřízeno.
Potom jak se dědictví dělí, když měl otec 1 manželku, 2 děti a 1 vnouče, jestli je možné se dědictví vzdát ve prospěch matky.
Předem děkuji za odpovědi
Lenka Baňouchová
Pokud Váš otec nezanechal závěť, bude právním důvodem dědění zákonná dědická posloupnost.
V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, a to každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě (např. z důvodu, že dědictví odmítne, je nezpůsobilé dědit), nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti.
Vaše matka bude v tomto případě dědit maximálně jednu polovinu. Kromě toho dojde i k vypořádání společného jmění manželů (Vašich rodičů), kdy se určí, co z tohoto majetku připadne do dědictví po otci a co Vaší matce.
Pokud dědický podíl nenabude některý z dědiců, zvětší se podíly ostatních dědiců.
Osoby zařazené do první skupiny, tj. příbuzní v řadě přímé (prarodiče, rodiče, děti, vnuci, pravnuci apod.) a manžel, jsou dle zákona o dani dědické, dani darovací a dani z převodu z nemovitostí od daně dědické osvobozeni, pokud dochází k nabytí majetku děděním mezi osobami zařazenými do první skupiny.
Není možné obecně říci, jak dlouho trvá vyřízení dědického řízení, to záleží mj. na velikosti dědictví, počtu dědiců, jejich případné dohody o vypořádání dědictví, místě, kde je dědictví projednáváno apod. (v Praze trvá vyřízení dědictví obecně déle než na menších městech).
Rostislav Silný