Kamarád (35) je po infarktu na ARO, lékaři hovoří o přeložení - jaké jsou jeho šance na samostatný život?
Můj kamarád (35let) prodělal před měsícem dosti rozsáhlý infarkt. Nyní leží na odd.ARO a ošetřující hovoří o přeložení na "Malvazinky", kvůli bazální stimulaci. O tom jsem si leccos přečetla, ale mě ani rodině není jasný stav pacienta. Je už odpojen od všech přístrojů, při rozhovorech s námi reaguje pláčem nebo pohybem. Jen by mi zajímalo, jestli je nějaká šance, že bude zase zpět doma, zařazen do "normáního života" a schopen samostatnosti.
Děkuji za odpověď
S přáním krásného dne
Petra
Milá Petro,
rád bych Vám odpověděl co nejpřesněji a docela chápu, jak bolestná je nyní pro Vás tato situace. Neposkytla jste mi ovšem dostatek informací a nejspíše je ani nemůžete mít. Zkusím odpovědět tedy spíše obecně — znám problematiku nemocných ve vigilním komatu, je možné, že se jí stav Vašeho přítele blíží. O dalším vývoji rozhoduje způsob vzniku poškození, jeho rozsah a další vývoj, věk nemocného a přítomnost či nepřítomnost komplikací, především infekčních, ale i kardiovaskulárních, ledvinných apod. Je tedy — a zvláště měsíc po takové události — velmi důležité dát nemocnému šanci a o tom, jaká je, by Vás měl podrobněji informovat jeho ošetřující lékař. Další postup by měl jít směrem stimulace a to nejen basální, která naopak tvoří základ celého ošetřovatelského systému a tedy přístupu k nemocnému ve stavech porušeného vědomí. Je pravdou, že je nutné vše řešit s ošetřujícím lékařem, hledat důvěru v jeho radu a spolupracovat. Stejně tak ale chápu bolest a únavu, i nejistotu, která Vás nyní provází.
Nevzdávejte to, nicméně buďte opatrná v prognózách — budoucnost se snažte plánovat vždy ve spolupráci s ošetřujícím lékařem.
Přeji Vám hodně sil. Už to, že hledáte radu a pomoc, je správné. S úctou
Ladislav Kabelka