Dcera má v poslední době modré až fialové konečky prstů na nohou a rukou a občas si stěžuje na zrychlené bití srdce. Mohlo by se jednat o něco závažného?
Mám 17 ti letou dceru, která má neustále studené ruce a v poslední době jsem si všimla, že mívá občas modré až fialové konečky prstů na rukou a nohou.Koupila jsem jí proto kapky z Ginko biloby,ale nijak jí nepomohly.K jejímu zdravotnímu stavu mohu říci, že dcera si občas stěžuje na to, že občas cítí, že jí srdce bije rychleji a cítí se pak unavená.Sdělila jsem toto její ošetřující lékařce. Při kontrole u ní však tomu nepřikládala žádný význam s tím, že při vyšetření má asi strach a proto má tep rychlejší a neposlala jí na žádné vyšetření.Obracím se tedy na Vás s dotazem, zda by se mohlo v tomto případě jednat o něco závažného či s čím jiným by mohlo souviset modrání konečků prstů a zda je nutné nějaké vyšetření a návštěva lékaře. V neposlední řadě bych se chtěla zeptat zda musím mít doporučení k návštěvě jiného lékaře od její ošetřující lékařky. Mohu ještě uvést, že dcera nebere žádné léky a jinak zcela normálně prospívá.Děkuji za odpověď. Martina
Milá Martino,
odpověď na Váš dotaz bych rozdělila do dvou částí, první se bude týkat studených a modrajících konečků prstů a druhá problémům se srdeční frekvencí (rychleji bijícím srdcem).
Podle popisu příznaků, tedy hlavně modrání konečků prstů, usuzuji, že by se mohlo jednat o několik onemocnění. Rozhodně ale nemohu stanovit diagnosu, to musí v každém případě lékař po podrobném vyšetření! Poruchy v prokrvení (které se projevují například zmodráním prstů) se objevují u tzv. Raynaudovy choroby. Typicky se tato choroba vyskytuje u žen mezi 20. a 30. rokem a mohu-li Vás uklidnit, tak po těhotenství či menopauze tyto obtíže často vymizí. Příčina této choroby není zcela jasná, choroba se projevuje právě záchvatovitou poruchou prokrvení periferních částí končetin (zbělání prstů s následným zmodráním a poté zčervenáním). Záchvat je většinou vyvolán chladem a po odeznění je vzhled končetiny opět zcela normální. Choroba sama o sobě není nebezpečná, jak je zmíněno výše, často sama odezní. Doporučuje se, aby nemocný nevystavoval postižená místa chladu a hlavně nekouřil (dochází k dalšímu poškozování cév). Než lékař stanoví tuto diagnosu, je ale nutné provést celkové laboratorní imunologické vyšetření (ze vzorku odebrané krve), aby se vyloučilo případné imunologické onemocnění, například vaskulitida („zánět cév“ ) či jiná choroba, která může mít podobné projevy. Toto vyšetření provádí lékař - imunolog na doporučení praktického lékaře.
Určité nepravidelnosti v srdeční frekvenci se u dospívajících občas objevují, většinou nejsou způsobeny žádnou závažnou chorobou a po ukončení růstu opět samy odezní. Jejich závažnost a případně nutnost odborného vyšetření by měl opět posoudit praktický lékař Vaší dcery. Zrychlení srdeční frekvence se u Vaší dcery může objevit jako reakce na některé náročnější situace, nemusí souviset jen s fyzickou námahou. Stejně tak i pocity únavy bývají u dospívajících častější. Jak jistě víte, dospívání je velice náročné období jak po stránce tělesné, tak i duševní a neobejde se bez mnohých obtíží. Důležité je s dcerou promluvit, bude-li chtít, o všech jejích problémech. Za fyzickými obtížemi se často může skrývat i lecjaké trápení psychické. Pokud by se její problémy se srdeční frekvencí vyskytovaly i nadále a významně jí zasahovaly do života, nebojte se znovu oslovit Vašeho lékaře a požádejte ho o vyšetření, eventuelně o vysvětlení jejích obtíží.
Milá Martino, přeji Vám i Vaší dceři mnoho zdraví a úspěchů.
S pozdravem
*
Jana Michlová*