Můj otec je v hlubokém umělém spánku, ze kterého se možná již neprobere. Můžou chtít po mamince, aby si takto nemocného manžela vzala domů?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 5. 2006 zobrazit původní dotaz

Mám hodně nemocného otce, lékaři říkají, že je v hlubokém umělém spánku a z největší pravděpodobností se už neprobere( má poškozený mozek) mám velký strach o maminku, byli na sebe hodně závislí, je nyni na JIPce, zajímalo by mne můžou v tomto stavu chtím po mamince, aby si ho vzala domů( podotýkám, že je v umělém spánku)nedovedu si představit, jak by se o něho mohla postarat, nebyla by schopná se postarat. Děkuji za odpověď Forstová

Forstová Miroslava

Vážená paní Forstová,

jednoduché řešení  této těžké životní situace Vám nemohu dát, pokusím se ale poradit tak, aby jste se sama mohla rozhodnout, co bude pro Vaše rodiče i pro Vás nejlepší.

Rozhodně si myslím, že po mamince nemůžete chtít, aby si Vašeho tatínka brala domů. Toto rozhodnutí a přání, pokud by měla o tatínka pečovat ona, musí vycházet od ní. Vy jí samozřejmě můžete nabídnout pomoc a podporu v tomto nelehkém úkolu a podílet se na zajištění péče o tatínka.

Druhá otázka je, zda je vůbec možné si takto vážně nemocného tatínka vzít domů. O tom byste se měla poradit s jeho ošetřujícím lékařem a zvážit síly Vaší maminky. Ošetřující lékař by Vám měl vysvětlit, co všechno Váš tatínek v tuto chvíli potřebuje a jaký bude další vývoj jeho stavu. Pokud ale tatínek v tuto chvíli leží na jednotce intenzivní péče (JIP) a je udržován v umělém spánku, je velmi nepravděpodobné, že by  bylo možné si ho vzít domů. Možná by to dokonce mohlo znamenat i ohrožení jeho života. Postupem času by se ale mohl jeho stav zlepšit natolik, že bude možné hledat i jiné řešení než pobyt v nemocnici. O tom všem si ale promluvte s lékařem, který Vašeho tatínka zná a dovede lépe než já posoudit, jak bude nemoc probíhat dál.

Dále píšete, že máte strach o maminku, protože jsou s tatínkem na sebe hodně závislí. Odloučení od partnera ji, spolu se strachem z dalšího vývoje stavu, jistě velmi stresuje a chápu Vaše obavy. Dejte ji najevo, že jste s ní  a pokusíte se jí pomoci — třeba jen tím, že budete jednat s lékaři a zařídíte různé organizační drobnosti, na které ona možná v tuto chvíli nemá sílu. Buďte ji nablízku, jistě Vaši pomoc ocení. Pokuste se s ošetřujícím personálem v nemocnici domluvit tak, aby Vaše maminka mohla příjít za tatínkem na návštěvu co nejčastěji (samozřejmě pokud o to maminka stojí), na JIP to samozřejmě nejde kdykoliv a na jakkoliv dlouho, prostor pro návštěvy je dost omezený, ale zeptejte se, kdy by to bylo možné. Pokud je tatínek v umělém spánku a nemůže komunikovat, neznamená to, že u něj maminka nemůže posedět, pohladit ho nebo mu potichu vyjádřit své obavy a přání.

Zeptejte se i Vy maminky čeho se obává a co by si přála. Pokuste se jí pomoci. Pokud by se Vám zdálo, že situaci nemůže zvládnout, je příliš lítostivá, neúměrně smutná nebo plačtivá, neváhejte kontaktovat praktického lékaře Vaší maminky, který by Vám doporučil co dělat, aby tuto nelehkou situaci zvládla.

Paní Forstová, přeji Vám i celé rodině mnoho sil, brzké zlepšení zdraví Vašeho tatínka i úlevu Vám a Vaší mamince.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz