Jak postupovat, abych zjistila, jestli byl děda deset dní před smrtí ještě svéprávný k úkonu sepsání závěti?
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak postupovat a kam se obrátit když chci zjistit zda při sepsání závěti byl děda ještě svépravný k tomuto úkonu,jelikož byla sepsána deset dní před smrtí a děda ležel nejdříve na psychiatrii a posléze v léčebně dlouhodobě nemocných. Mám dojem, že závěť byla sepsána ve prospěch jednoho z dědiců,který využil dědova velmi špatného stavu.Dá se pak tato závět napadnout?Dále mám ještě dotaz jak se postupuje když pozůstalou je již osmdesátiletá manželka a ta by měla vyplatit dceru z prvního manželství z družstevního bytu ,který byl společným jměním manželů a nemá nato hotovost.A jak se v tomto případě postupuje!děkuji a nashledanou
Dobrý den,
neplatný je právní úkon zletilé fyzické osoby, pokud jednala v duševní poruše, tzn. že buď osoba nedokázala posoudit následky svého jednání nebo úkon ovládnout, či obojí. Duševní porucha může být i přechodná. Proto závěť napsaná v duševní poruše byla neplatná, protože zůstavitel nebyl způsobilý k právním úkonům. Neplatnost závěti je nutné napadnout u soudu, pro úspěch ve věci je nutné prokázat, že děda sepsal závěť v duševní poruše (např. zdravotnickou dokumentaci apod.). V tomto případě bude nezbytné se obrátit na nějakého advokáta, který je Vám schopen poskytnout odbornou pomoc.
Smrtí jednoho z manželů zanikne společný nájem družstevního bytu. Bylo-li právo na družstevní byt nabyto za trvání manželství, zůstává členem družstva pozůstalá manželka a jí náleží členský podíl.
Jestliže zemřel manžel, který nabyl právo na družstevní byt před uzavřením manželství, přechází jeho smrtí členství v družstvu a nájem družstevního bytu na toho dědice, jemuž připadl členský podíl. V této situaci nezbývá, než aby dědicové našli vzájemně přijatelný kompromis vypořádání.
S pozdavem
Rostislav Silný