Karcinom tlustého střeva s komplikacemi, dle lékařů neoperabilní - jsou ještě jiné možnosti?
Před dvěma měsíci objevili u mého tatína karcinom tlustého střeva.Lékaři se vyjádřili, že je moc blízko hlavní tepny, takže je neoperabilní a až se zotaví, bude u něj nasazena chemoterapie. Na onkologii mu řekli, že by to nevydržel a předepsali podpůrný prostředek na chuť k jídlu a ať přijde až přibere.Tatínek se ale začal horšit, pak byl odvezen na chirurgii s hnisavým zánětem. Řekli nám, že už s ním nemoho nic dělat a po čtrnácti dnech jeho případ uzavřeli. Nyní je v péči LDN v Hořicích. V současné době je relativně dobrý a nemá ani bolesti i když předtím dostával vysoké dávky morfia. Rádi bychom poprosili,jestli není možné požádat lékaře ještě z jiné nemocnice než kde byl tatínek umístěn (v HK, jestli by se ještě opravdu nedala nasadit nějaká léčba. Stále mám pocit, že by se s tatínkem mělo něco dělat. Moc děkuji za radu.
Dobrý den, paní Jitko,
nejste sama, kdo by chtěl ujištění, že v případě Vašeho otce není jiný léčebný postup, než který lékaři zvolili. Já vám bohužel konkrétněji v tuto chvíli poradit nemůžu, protože neznám aktuální stav Vašeho tatínka . Plán onkologické léčby se stanovuje vždy individuálně. Nejen dle typu nádoru a jeho umístění, ale i dle dalších ukazatelů, jako je např. fyzický stav – ležící nebo chodící nemocný, ostatní onemocnění, stav výživy atd. V neposlední řadě je důležité i to, jestli se nemocný vůbec chce léčit. Někdy je onkologické onemocnění zjištěno ve velmi pokročilé fázi. Rizika protinádorové léčby mohou být neúměrně vysoká (náročná a dlouhá operace s velkou pravděpodobností neúspěchu, chemoterapie s řadou nežádoucích účinků apod.) a šance na úspěch velmi nízká.V této situaci je opravdu třeba zodpovědně rozhodnout, zdali cílenou protinádorovou léčbu podstupovat či ne. I když se lékař rozhodne protinádorovou léčbu nepodat, je vždy na místě léčba tlumící potíže, které z onemocnění vyplývají.
V případě Vašeho tatínka to mohou být potíže jako bolest, poruchy trávení a celková únava. Tato tzv. paliativní léčba je velmi důležitá a může Vašemu tatínkovi umožnit kvalitní život.
Samozřejmě je možné požádat o konzultaci jiného lékaře či lékaře z jiné nemocnice.
Zvažte ale ještě možnost znovu oslovit lékaře z onkologie, který zná konkrétní zdravotní stav Vašeho tatínka, a ještě jednou si nechat vysvětlit, proč zvolil takový postup, jaký zvolil. Popište mu, jak se změnil zdravotní stav Vašeho tatínka od minulé kontroly, jak to je s bolestmi apod. Nebojte se klást konkrétní otázky, které jsou pro Vás důležité, i opakovaně, pokud nedostanete uspokojivou odpověď.
Pokud byste chtěla stav Vašeho tatínka konzultovat na nějakém jiném onkologickém pracovišti, je třeba se předem, nejlépe telefonicky, objednat. Na konzultaci je třeba s sebou přivést co možná nejúplnější dokumentaci a výsledky všech provedených vyšetření (propouštěcí zprávy, nálezy z rentegenu, CT, odběrů krve atd.) .
S pozdravem Regina Slámová