Zemřela mi žena, se kterou jsme si půjčila peníze na rekonstrukci. Mohu toto uplatnit při dědickém řízení?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 10. 2006 zobrazit původní dotaz

Prosím poraďte, zemřela mi žena a máme spolu jednoho dospělého syna a žena měla z prvního manželství také dospělého syna. Bydleli jsme (já teď bydlím) v našem RD. Půjčili jsme si od příbuzných na jeho rekonstrukci před časem větší částku v několika dávkách před dvěma lety jsme ji dle ústní dohody začali splácet. Mohu tuto skutečnost uplatnit při dědickém řízení, je to pouze můj závazek nebo společný? Můžeme smlouvu o půjčce napsat dodatečně s uvedením i splacené částky? Je nutný na takové smlouvě podpis obou manželů - kdyby byla smlouva sepsána za jejího života? Děkuji Vám za odpověď Igor

Igor
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

půjčka byla společnou půjčkou, pokud sloužila na rekonstrukci společného RD. Smlouva o půjčce nemusí být písemná. Není zcela nutné, aby byli podepsáni oba manželé, je to však výhoda z hlediska právní jistoty ohledně povahy této půjčky. Bylo by vhodné, aby Vám Vaši věřitelé napsali potvrzení (čestné prohlášení), že tuto půjčku Vám – oběma manželům — určitého dne poskytli pro určité konkrétní účely  a že již byla k určitému datu z nějaké části splacena, a dále že k datu úmrtí Vaší paní zbývalo zaplatit nějakou konkrétní sumu.

V dědickém řízení se však může stát, že někdo z dědiců popře pravost této pohledávky a pak hrozí, že tato částka nebude jako pasivum společného jmění manželů zařazena do soupisu společného jmění manželů, nebude se k ní v rámci majetku vůbec přihlížet.

Rostislav Silný

 

Dotaz zodpovídá

JUDr. Rostislav Silný

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz