Jak dlouho musí zůstat tělo zemřelého ve zdravotnickém zařízení po konstatování smrti lékařem?
chtela bych se zeptat jak dlouho musi zustat telozemreleho ve zdrav.zarizeni po konstatovani smrti lekarem .pokud vim tak drive nez za 2 hodiny ne nez dojde opravdu ke konecnym posmrtnym znamkam jako je napr.posmrtna ztuhlost.je mozne,aby telo jeste teple bylo odvezeno do chladiciho zarizeni?maji pribuzni pravo se jeste rozloucit?myslite,ze je eticke,s prominutim 20min po urceni smrti soupnout telo do chladiciho zarizeni?
Dobrý den,
není žádný zákon, který by nařizoval zdravotníkům nehýbat s tělem po konstatování úmrtí. Jediná zmínka o dvou hodinách se vyskytuje ve [vyhlášce 19/1988 § 6 č. 1], kde se uvádí, že pitva se smí provést nejdříve za dvě hodiny potom, kdy prohlížející lékař zjistil úmrtí. To ale nic neříká o způsobech nakládání s tělem po úmrtí a každé zdravotnické zařízení si to může ve svých standardech upravit jinak. Právě v hodinách, které předcházejí posmrtné ztuhlosti, je vhodné zemřelého umýt, případně obléci.
Z etického hlediska mají jistě příbuzní právo se v klidu rozloučit, z pietních důvodů a z úcty k zemřelému je nakládání s tělem pokračování důstojné péče ve zdravotním zařízení a jeho konečnou vizitkou. Proto s Vámi plně souhlasím, že z etického hlediska není vhodné tak rychle přesunovat zemřelého do chladícího zařízení.
Na druhou stranu je třeba brát ohled i na druhé pacienty, pokud byli ve stejném pokoji. Neznám podrobnosti úmrtí, ale mohou být nemoci, které jsou velmi nepříjemné ze “sociálního” hlediska — rozklady tkání, atd. — pak by bylo opodstatněné tělo přesunou do chladu i z hygienických důvodů a z ohledu k druhým pacientům. V urgentní medicíně také může nastat případ akutního příjmu — tj. potřeba volného lůžka pro jiného těžce nemocného člověka, i toto je “polehčující okolnost”.
Zdravotníci by ale měli rodinu v tomto směru kvalitně informovat, proč došlo k tomu, k čemu došlo.
S přáním hezkého dne
Mgr. Jiří Prokop, Ph.D.