Jak pomoci v konečném stadiu rakoviny?

Odpověď na dotaz ze dne 15. 1. 2007 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, můj dědeček trpí rakovinou prostaty, která bohužel metastazovala do jater. Doktoři v podstatě už na lečbu rezignovali a upozornili nás, že situace je beznadějná. Rozhodli jsme se o dědečka starat doma a odmitli hospitalizaci. To bylo nemocnicí vítáno, nicméně už dále dědečkovi nepodávají žádné léky. Má jedině náplasti na bolest. V podstatě už nejí, v nemocnici byl několikrát na infúzi, dále už mu jí ale odmítají dávat.
Prosím poraďte, co by mohlo pomoci dědečkovi snášet bolesti a pocit na zvracení, se kterým se potýká. Na koho jiného než nemocnici se můžeme obrátit? Do nemocnice v nejbližší době nejdeme, máme pouze zavolat za pár dní, jak to vypadá.

Tereza Houšková

Dědeček trpí rakovinou prostaty, která metastazovala do jater. Doktoři už na lečbu rezignovali, situace je beznadějná. Rozhodli jsme se o dědečka starat doma a odmitli hospitalizaci. V podstatě už nejí, v nemocnici byl několikrát na infúzi, dále už mu jí ale odmítají dávat. Prosím poraďte, co by mohlo pomoci dědečkovi snášet bolesti a pocit na zvracení, se kterým se potýká. Na koho jiného než nemocnici se můžeme obrátit?

Milá Terezo,

děkujeme Vám za důvěru a doufám, že Vám budu schopna dát alespoň několik rad,  jak postupovat v této nelehké životní situaci.

V první řadě Vás chci ve Vašem rozhodnutí vzít si dědečka z nemocnice domů (pokud je to zároveň i přání dědečka a blízké rodiny) plně podpořit. Je to velmi statečné rozhodnutí a rozhodně dnes není běžné. Pro dědečka jistě bude pobyt doma příjemnější a nemoc i bolest snesitelnější. Také blízkost a podpora blízkých je pro těžce nemocné a umírající neocenitelná a v nemocnici těžko dostupná. Buďte ale připraveni na to, že péče o umírajícího člověka je náročná ve všech ohledech. Věřím ale, že se vyplatí čas i síly obětovat, zajistíte tak důstojný odchod ze života milovanému člověku a to je nenahraditelné. 

Na koho se můžete v této chvíli obrátit? Možností je několik — v prvé řadě je to praktický (dříve obvodní) lékař(ka) Vašeho dědečka. Dedeček stále zůstává jeho(jejím) pacientem a měl by s Vámi v péči o něj spolupracovat. Zajděte tedy nejprve za ním a informujte ho o svém rozhodnutí vzít si dědečka domů. Praktický lékař by měl po propuštění z nemocnice dědečka převzít do péče, řešit případné zdravotní obtíže a předepisovat potřebné léky. Dále je v kompetenci praktického lékaře předepsat Vám služby  tzv. home care agentury, tj. zdravotní sestry, která by k Vám mohla až třikrát denně docházet a provádět potřebné úkony (převazy, aplikace léků, pomoc s hygienou apod.). Informujte se tedy ve svém okolí na tyto agentury a zjistěte, která by Vám nejlépe vyhovovala (poradí Vám například na Sociálním a zdravotním odboru Městského úřadu). Další možností je využít služeb jiné pečovatelské nebo asistenční služby (většinou ale placené).

Pokud jste z Prahy, můžete se stát klienty domácího hospice Cesta domů (www.cestadomu.cz). Zkušený tým lékařů, zdravotních sester a dalších odborníků by Vám pomohl s péčí o dědečka přímo u něj/u Vás doma. Služby domácího hospice jsou bezplatné. Pokud nejste z Prahy, můžete zavolat do telefonické poradny tohoto domácího hospice, kde Vám pomohou zjistit, zda se podobné zařízení vyskytuje ve Vašem okolí a poradí Vám i mnoho jiných cenných informací. O přijetí klienta do péče Domácího hospice Cesta domů nebo o radu jak postupovat v péči můžete požádat buď telefonicky (na číslech 283 850 949 a 775 166 863), nebo osobně v poradně Domácího hospice v Bubenské 3 v Praze 7. Poradna má otevřeno od úterý do čtvrtka od 10.00 do 17.00 hodin, v pátek od 10.00 do 15.00.

Dále bych Vám doporučila prostudovat rady a informace přímo na tomto webu (např. Poslední dny a týdny), nebo v tištěných brožurkách (k získání v Cestě domů), jistě v nich najdete odpovědi na mnoho otázek a nejistot, které Vás ohledně péče o dědečka trápí.

Ve Vašem dotazu se ptáte na radu i ohledně zdravotního stavu, tedy podávání léku, nevolnosti. Velmi ráda bych Vám poradila, ale bez podrobné znalosti zdravotního stavu Vašeho dědečka a zdravotní dokumentace nemohu říci nic bližšího, než několik obecných informací. V terminálním (posledním) stadiu nevyléčitelné nemoci je správné podávat jen nezbytně nutné léky, proto nepovažujte za špatné, že lékaři vašemu dědečkovi léky nepodávají, pokud by mu nepomohly a naopak by mu mohly uškodit projevem nežádoucích účinků. Nejdůležitější je chránit člověka před bolestí, a to jak píšete, je u Vašeho dědečka vyřešeno náplastí. Náplasti proti bolesti jsou nejmodernějším, velmi šetrným a přesto skvěle účinným lékem, velmi vhodným i pro domácí péči. Proto věřím, že můžete lékařům, kteří se o dědečka starají, plně důvěřovat. Pokud máte přesto nějaké pochybnosti, otázky nebo nejistoty, neváhejte se a zeptejte se ošetřujícího lékaře. Co se týče nevolnosti, ta může být způsobena jak samotnou nemocí, tak i jinými vlivy, vyskytuje se i například na začátku léčby silnými léky proti bolesti, tedy i těmi, které jsou obsaženy v náplastech proti bolesti. Tato nevolnost je přechodná a po několika dnech sama mizí. Proč je a čím je způsobena nevolnost u Vašeho dědečka by Vám opět měl říci jeho  ošetřující lékař.

Ještě jedna otázka na závěr, ale velmi důležitá. Ví dědeček o své nemoci a prognoze, tedy o tom, že se nevyléčí? Bylo by velmi vhodné to společně s ním a ošetřujícím lékařem prodiskutovat.

Milá Terezo, přeji Vám dostatek sil, ale také pomoc a pochopení okolí. Přeji Vám mnoho zdaru, štěstí a nacházení radosti i ve dnech, kdy se to zdá téměř nemožné.

S úctou

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz