Co to je umělý spánek?
Kdo vysvětlí pojem umělý spánek? Co čeká ty kteří se probouzí?
Kdo vysvětlí pojem umělý spánek? Co čeká ty kteří se probouzí?
Milá Petro,
pod pojmem “umělý spánek” si představte stav, kdy je pacient uveden do spánku uměle, tedy za pomoci různých léků. Jsou to tlumivé léky, které navodí stav hlubokého spánku až bezvědomí. Pacient v tomto stavu nevnímá bolest nebo jiné nepříjemné a stresující vjemy, díky tomu je tělu umožněno pomalu se zregenerovat. Do “umělého spánku” se pacienti “ukládají” například po náročných operacích, vážných úrazech nebo ve stavech, kdy je nutno, aby byli napojeni na dýchací přístroj. Jakmile to stav pacienta dovolí, začnou se dávky léků postupně snižovat a pacient se sám, je-li to možné (a nemá například velmi poškozený mozek), probouzí.
A co čeká na ty kteří se probouzí? Asi nejlepší je, pokud na ně čeká někdo blízký, kdo je má rád a pomůže jim se s novou situací vyrovnat. Proto je dobré dotýkat se a mluvit i na pacienta uspaného, vhodný přístup (vždy po domluvě s ošetřujícím personálem) ho může uklidňovat a pomáhat mu k uzdravení. To, jak se konkrétně cítí pacient po probuzení, záleží na mnoha okonostech — jak dlouho byl uspaný, proč se do tohoto stavu dostal a jaké u něj přetrvávají obtíže. Záleží tedy na konkrétním pacientovi a jeho stavu. Pokud ale vše probíhá jak má a poškození organismu není vážné, může se po probuzení a rekonvalescenci zcela uzdravit. Ještě jednou opakuji, že tu neplatí žádné pravidlo, vždy záleží na konkrétním případu.
Pokud Vás o umělém spánku ještě něco zajímá, podívejte se na další otázky v této poradně, které se tohoto tématu týkají, určitě najdete další zajímavé informace.
Přeji mnoho štěstí
Jana Michlová