Po operaci tatínek ztratil zájem o život - jak mu pomoci?
Dobrý den,můj otec po operaci meningeomu dostal krvácení do mozku a upadl do komatu, ve kterém byl 1 měsíc. Po rehabilitacích v nemocnici se pomalu zlepšoval a nechyběla mu ani chuť cvičit.Dnes chodí. Po návratu domů však upadl do apatie, nic ho nezajímá, nic mu nechutná, stále polehává, říká,že nemůže nic číst, že se mu to v hlavě plete, dříve se zajímal o mnoho věcí ale teď nemá zájem vůbec o nic a pořád mluví jen o tom, že umře.Je nějaká možnost vyléčit i jeho "duši"? Jeho lékaři nám nic nedovedli poradit. Děkuji
Otec po operaci meningeomu dostal krvácení do mozku a upadl do komatu, ve kterém byl 1 měsíc. Po rehabilitacích dnes chodí. Po návratu domů však upadl do apatie, nemá zájem vůbec o nic a pořád mluví jen o tom, že umře.
Vážená paní Sívková,
Lidské tělo je složitý mechanismus a správně jste odhadla, že i když je tělo samotné vyléčeno dobře, psychika může velmi trpět a je jí potřeba pomoci též.
Člověk je při vážné nemoci ohrožen nejen na zdraví a na životě, ale i ztrátou dosavadního rytmu života a také postavením, které v něm měl. Přichází o zaměstnání, koníčky, přátele…Vůbec není jednoduché se po těžké nemoci, i když léčení probíhá úspěšně, srovnat s novou životní situací. U mnoha lidí tato nová situace může vyvolávat nejistotu, strach a problémy s adaptací, tedy přizpůsobení se novým podmínkám.
Po operaci mozku a po komplikacích, které váš otec prodělal (krvácení do mozku, koma) opravdu může trpět poruchami soustředění, koordinace, paměti (zdá se mu, že se mu vše plete, nemůže se soustředit na čtení..). To celou situaci pro něj ještě zhoršuje a ubírá mu sil a chuti do života.
Dále je samozřejmě možné, že váš otec trpí depresí. Mezi její projevy patří například ztráta chuti k jídlu, hubnutí, poruchy spánku, apatie, smutek, „černé myšlenky“ včetně úvah o smrti a podobně. Správně diagnostikovat a léčit depresi může pouze psychiatr. Proto bych vám poradila, abyste ho na pomoc tatínkově duši přizvali a poradili se, co a jak. Možnosti léčby je několik. Léčba farmakologická, tedy pilulky, které vašemu otci nejprve „rozjasní“ mysl a myšlenky a pak některý z psychoterapeutických přístupů, který mu pomůže znovu se vrátit do života. Pokud by příčina tatínkových obtíží byla organická, to znamená, že by za jeho stav mohlo například poškození mozku po krvácení nebo nějaká jiné „viditelné“ poškození mozku, zkušený psychiatr by to jistě poznal a odeslal by vás na neurologii či neurochirurgii.
Zotavení se z takto vleklých obtíží nebývá ani jednoduduché, ani rychlé, ale jistě je možné. A bude tím úspěšnější, čím více tatínka budete podporovat. Zázemí domova a lidí, kteří ho mají radi a touží po jeho uzdravení mu bude velkou pomocí, nebojte se tedy mu být oporou i v těchto těžkých chvílích, mluvte s ním o tom co ho trápí a z čeho má strach. Moc Vám přeji, abyste spolěčně překonali všechny překážky.
S pozdravem
Jana Michlová
Vážená paní Renáto,
I když jste dotaz adresovala lékaři, dovoluji si také připojit svůj názor. Poškození mozku z jakékoliv příčiny většinou s sebou nese také psychické změny. Ty se především projevují ve změněné schopnosti koncentrovat pozornost, ve změně paměťových funkcí, emocí nebo ve změnách sociálního chování. Poškození mozku často provází deprese, onemocnění nálady.
U Vašeho otce mohou být depresivní příznaky, které popisujete, ještě spojené s vyrovnáváním se s diagnózou a s prognózou nemoci, mohou být reakcí na situaci, které čelí. Myslím si, že by bylo vhodné, aby Váš otec navštívil psychologa, se kterým by mohl hovořit o svém stavu, o svých prožitcích, o svých obavách, nadějích a možnostech, které ještě v životě má. Ovlivnit jeho náladu by také mohly léky, nejlépe antidepresiva. Bylo by proto s výhodou, aby se také obrátil na psychiatra.
S pozdravem
Tereza Soukupová