Dotaz na noční nespavost

Odpověď na dotaz ze dne 6. 3. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, moje maminka pečuje o svou matku tedy mou babičku, které je 94|let, v lednu se babiččin zdravotní stav rapidně zhoršil, ztratila, řeč, nemohla, dýchat a byly celkově dost popletená, nakonec bylo zjištěno že má vodu na plicích a je celkově zavodněná, byla ji nasazena léčba, kdy otoky zmizely, i řeč se jí částečně vrátila, jen jako by se jí přehodil den a noc máme problémy s tím, že je ležící a celé noci nespí a je neklidná ve dne pak usne na 2-3 hodiny, musím ještě podotknout že je kardiak, běžné léky předesané na spaní nepomáhají, mohu poprosit o Váš názor co může být příčinou této změny. Situace kdy nejsme schopni ji udržet v posteli, v noci se svleče a není možné se s ní domluvit se stává neúnosnou. Mohu Vás požádat o radu.

Irena

Snažíte se vyřešit babiččinu nespavost, která ničí ji, i vás, které o ni pečujete.

Vážená paní Ireno,

podle toho, co ve Vašem dotazu popisujete, soudím, že se u Vaší babičky jedná o tzv. „spánkovou inverzi“. Člověk s touto poruchou spánku bývá přes den unavený, pospává, ale v noci je naopak agitovaný (neklidný, rozrušený) a zmatený.

Je to velký problém jak pro samotného člověka, tak pro pečující, kteří se o něj starají a velmi brzy mohou být zcela vyčerpaní. Proto je potřeba  tento nepříjemný problém začít včas řešit.

Příčinou tohoto stavu u Vaší babičky může být porucha CNS (centrální mozkové soustavy — tedy mozku a jeho funkcí) způsobená stářím a přidruženými chorobami, tak jak je popisujete. Dále tento stav mohou způsobit i některé léky, ale také bolest, úzkost, deprese či nevhodné podmínky ke spánku.

Vás ale jistě zajímá, jak z toho ven, jak zase správně nastavit režim dne a noci. Většinou se mluví o správné spánkové hygieně, pokoušíme se zajistit klidné, tiché prostředí ke spánku, podle možností přes den pacienta aktivizovat k pohybu nebo činnosti na lůžku a nenechávat ho pospávat pozdě odpoledne a navečer, ujistit se, že pacienta ze spánku nic neruší (bolest, svědění, dušnost, časté nucení na močení, pocit studených nohou apod.).

Je ale velmi pravděpodobné, že Vaše babička bude potřebovat kromě těchto režimových opatření i farmakologickou léčbu, to znamená správné léky, které jí pomohou opět se vrátit do správného režimu dne a noci. Jistě bude nutné vyšetření lékařem, který by měl zhodnotit, jaké užívá léky, a případně upravit dobu podávání. Také by se měl ujistit, že babička netrpí nějakou bolestí nebo jiným problémem, který by ji od spánku rušil. K léčbě spánkové inverze se používají různé typy léků (antidepresiva, antipsychotika, hypnotika), které tuto poruchu spánku mohou upravit. Je ale nutné, aby tuto léčbu nasadil a sledoval lékař, musí posoudit zdravotní stav babičky a rozhodnout, který z léků pro ni bude nejvhodnější. Většinou se pak tento stav upraví již během několika dnů.

Doporučila bych Vám zajít za praktickým lékařem, poradit se s ním a případně se přes něj obrátit na specialistu (psychiatr, internista).

Přeji Vaší babičce i všem, kdo o ni pečují, klidný noční spánek.

S pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz