Existuje nějaká pomoc pro pacienta s rakovinou slinivky břišní?

Odpověď na dotaz ze dne 1. 4. 2008 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Mému druhovi byla v únoru na vyšetření CT diagnostikována rakovina slinivky břišní. V těle slinivky má 4 útvary - od 7 cm do 3 cm a metastázy na bránici. Operace nepřichází v úvahu, takže podstupuje chemoterapii - jednou za týden půlhodinová dávka. Jeho stav se vůbec nelepší, velice zhubl, v současné době váží asi 55 kg při výšce 185 cm. Po chemoterapii nezvrací, je však velmi slabý o unavený, bolí jej celé tělo a má stálé potíže s vyměšováním, strašně málo jí a trpí nechutenstvím. Je pro něj nějaká pomoc?

Jana Hanzlová

Ptáte se, co udělat pro vašeho druha, kterému diagnostikovali rakovinu slinivky břišní.

Vážená paní Hanzlová,

rakovina slinivky břišní je velmi závažné onemocnění, zvláště, když je nádor rozšířený formou metastáz i mimo slinivku. Chemoterapie, která se v této situaci podává, může nádor změnšit, zastavit jeho růst a zmírnit bolest. Tato chemoterapie však nemůže nádor vyléčit. Může prodloužit život, zpravidla o několik měsíců. Celková slabost, nevolnost a nechutenství jsou spolu s bolestmi častými nepříjemnými projevy pokročilého onemocnění. Je potřeba, aby Váš druh hovořil o svých potížích se svým ošetřujícím onkologem a společně hledali způsob, jak tyto potíže zmírnit. Díky lékům dnes umíme obvykle zmírnit tělesnou bolest, nevolnost a zvracení. Výrazně povbudit chuť k jídlu a pomoc pacientovi, aby přibral na váze, je velmi obtížné.

Dovolte mi i několik praktických tipů: váš druh nemusí držet žádnou přísnou diteu. Může jíst cokoliv, na co má chuť (je-li něco takového) a co snese. Pokud bude mít po určitém jídle zhoršení zažívacích potíží, ať ho napříště nejí. Výhodné jsou potraviny, kde je v malém objemu hodně energie (např. kysaná smetana, tučný jogurt, vysokoenergetické nápoje typu Nutridrink atd.). O dietě se poraďte s onkologem. Neváhejte lékaře požádat o úpravu léků proti bolesti, pokud se Vám bude zdát, že zavedená léčba není dost silná.

Buďte se svým druhem co nejvíce, mějte pochopení pro jeho rozlady, úzkosti a obavy. Radujte se z drobných světlých chvil každého dne.

Buďte připravena, když bude Váš druh chtít hovořit o svých obavách z budoucnosti a ze smrti. Naslouchejte mu, nekritizujte ho, falešně ho neutěšujte.

Snažte se o všech těchto problémech hovořit s ošeřujícím onkologem.

Seznamte se s hospicovou péčí (např. na www.hospice.cz. nebo www.cestadomu.cz nebo přímo zde: Poslední týdny a dny )

Přeji vám hodně sil.

MUDr. Regina Slámová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Regina Slámová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz