Jaký by měl být další průběh léčení (po chemoterapii)?
Mám dotaz ohledně mého manžela. V únoru mu byla diagnostikována rakovina slinivky s metastázami na pobřišnici. Operace není podle vyjádření chirurga možná, takže jsme začali s chemoterapií. Máme za sebou již celých pět třítýdenních sérií - každý týden půlhodinová kapačka. Tento týden končíme šestou. Manželovi lepím morfinové náplasti,občas si však pro bolesti v oblasti žlučníku musí dokapávat Algifen, jinak se vzhledem k okolnostem drží poměrně dobře, jen některý den jej bolí nohy a je celkově velmi unavený. Můj dotaz spočívá v tom, jaký by měl být další průběh léčení aby se stav po skončení chemoterapie prudce nezhoršil, na co bych se měla v péči o něj především zaměřit, abych nezanedbala nějaké závažné příznaky, které by bylo možno odstranit, aby se cítil lépe. On lékařce vždy poví, že mu je docela dobře (což není vždycky pravda), doma však situaci musím řešit s pomocí obvodní lékařky já, tak bych potřebovala vědět, na co se mám připravit a co mám především ohlídat. Vím, že takto na dálku nelze stanovit prognózu dalšího průběhu, přesto mám o něj velké obavy a chtěla bych být alespoň trochu připravená, abych mohla pomoci v případě potřeby včas. Děkuji předem za odpověď.
Zajímá vás, na co se připravit po skončení chemoterapie vašeho manžela.
Vážená paní Jano,
zdá se, že se chemoterapie u Vašeho manžela chýlí ke konci. U nádoru slinivky bývá důvodem pro ukočení chemoterapi obvykle zjištění, že nádor i při chemoterapii roste a léčba tedy přestala být účinná. Někdy je důvodem ukončení také to, že nádor v těle zůstává, jeho velikost se dále nezvětšuje ani nezmenšuje, a tak se zdá, že další pokračování není účelné.
Po ukončení chemoterapie se mění cíle léčby. Hlavním cílem se stává mírnění všech potíží, které nádor působí, a to jak v oblasti tělesné, tak psychické a duchovní. Pacienti po ukončení chemoterapie před sebou mají obvykle několik měsíců života (někdy pouze několik týdnů). Je moc důležité, jak s tímto časem naložíte. Společně s Vaším obvodním lékařem a možná i ve spolupráci s onkologem budete hledat způsoby jak zmírnit nepřijemné tělesné projevy (např. bolest, menší chuť k jídlu, nevolnost, únavu, narůstající celkovou slabost).
Je potřeba s lékaři o všech vzniklých problémech mluvit. Jen tak je budou lékaři schopni řešit!! To ostatní, tedy jak naložíte se zbývajícím časem, závisí na Vás a Vašem manželovi: na tom co je pro něj v životě důležité, co rád dělá, co ho zajímá, s kým se rád setkává a navštěvuje atp. Povzbuzujte ho ve všech aktivitách, které pro něj dosud byly v životě důležité. Buďte připravena naslouchat a být mu nablízku a třeba mlčet, když bude hovořit o svých obavách a úzkostech.
Buďte trpělivá, když bude nervozní a podrážděný: často je to projevem zápasu, který v sobě svádí. Stůjte při něm a pomáhejte mu, pokud bude uvažovat o závěrečných majetkových záležitostech (sepsání závěti, převedení účtů atd.). Přemýšlejte, kdo z příbuzných nebo přátel by Vám mohl pomoci při péči o manžela, zvláště v případě, že byl zesláblý a potřeboval více péče. Poraďte se s Vaším praktickým lékařem, jaké jsou další možnosti pomoci ve Vašem místě (domácí pečovatelská a ošetřovatelská služba, hospice atd.) Přeji Vám hodně sil, trpělivost a dobré lidi nablízku.
S podzravem
Regina Slámová