Jak pomoci strýci s rakovinou hlasivek?

Odpověď na dotaz ze dne 14. 3. 2009 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,obracím se na vás s prosbou, zda je ještě nějaké možné řešení stávajícího stavu mého strýce. Jedná se o současný stav -leží na JIP se 40Kg, nepřijímá potravu jinak jen infuzemi a v současné době pouze spí, podáváno je morfium.I o návštěvách spí -je to morfiem? Dle lékaře je jeho stav nezvratný, prý se mu udělal opět nádor na hlasivkách, a veškerou výživu nádor požívá sám. Na naši otázku, že před měsícem byl na vyšetření a následné operaci v Praze - udělal se mu nějaké edém na krku a měl velké ušní bolesti -žádný nález lékaři nezjistili -momentální ošetřující lékař jen řekl, jde to asi moc rychle. Lékaři se v současné době rozhodovali pro trichotomii, ale zavrhli, prý by mu zákrok již nepomohl. Srdce a ostatní orgány jsou plně funkční. Je to hrozné při pomyšlení, že je pacient relativně silný, ale při pohledu na něj je to pouze tělo potažené kůží. Prosím, zda by se strýci mohlo udělat lépe a nebo nějak zlepšit jeho poslední chvíle.Děkuji za odpověď ať už je jakákoliv -možná již bude i pozdě.Neteř

Jana

Ptáte se nás, jak pomoci Vašemu strýci, který je ve velmi vážném stavu v nemocnici, na jednotce intenzivní péče.

Dobrý den, Jano,

bohužel Vám nemohu napsat nic bližšího o zdravotním stavu Vašeho strýce, o tom by Vám měl opravdu nejvíce informací dát jeho ošetřující lékař. Podle toho, co píšete, se ale domnívám, že jeho stav je velice vážný a je možné, že i terminální, tedy v posledním stadiu nemoci.

Ptáte se, proč při návštěvách spí, zda je to léky, které dostává. Ano, je možné, že se na útlumu mohou podílet. Ale takto závažné a pokročilé onemocnění často organismus vyčerpává natolik, že nemoc sama o sobě největší měrou přispívá k únavě a celkové slabosti nemocného. Doporučila bych Vám si přečíst krátkou brožurku (její text je zde na webu), která se nazývá Poslední týdny a dny, najdete v ní mnoho užitečných informací a rad.

Ptáte se také, jak  strýci  pomoci a zlepšit jeho poslední chvíle. Nemohu Vám dát konkrétní radu k léčbě, k tomu nejsem dostatečně kompetentní a jistě to dělá dobře jeho ošetřující lékař. Vy můžete strýci nejlépe pomoci svou vlídnou blízkostí. Nejdůležitější je, zda Váš strýc nejeví známky velké nepohody, tedy bolesti, obtížného dýchání, neutišitelného zvracení apod., leží klidně…Pokud spí, můžete mu prospět pouhou blízkostí, tichým povídáním, nebo drobnou pomocí – otíráním úst vlhkým tamponem, nebo cokoli, na čem se s ošetřujícím personálem domluvíte. I pokud spí a Vám se zdá, že nevnímá, může Vaše přítomnost nebo tichý hlas působit zklidnění a pocit bezpečí.

V tomto stavu není není nezbytné, aby pacient přijímal potravu, postupně se mohou snižovat i dávky tekutin, pokud je již tělo není schopné přijímat a zpracovat. O tom všem se dočtete právě ve zmíněné brožurce.

Chápu, že je pro Vás velmi obtížné sledovat, jak se donedávna zdravý a silný člověk pod vlivem nemoci mění, umírá. Bohužel ale mnohdy nelze pomoci jinak, než nemocnému umožnit poslední dny  prožít v klidu, bez bolesti a tělesné nepohody, v blízkosti svých blízkých. Možná se to zdá v tuto chvíli málo, ale myslím, že je to pro něj teď to nejdůležitější.

S úctou a pozdravem

Jana Michlová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Jana Michlová

MUDr. Jana Michlová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz