Jaká je pravděpodobnost dědičnosti rakoviny plic?
Dobrý den,obě dvě babičky ze strany otce a matky zemřely na rakovinu plic
chtěla bych se zeptat,zda můžu tuto nemoc taky zdědit a jak můžu vzniku nádoru
předejít. Děkuji Petra 28let
Ptáte se na pravděpodobnost dědičnosti rakoviny plic a na možnou prevenci vzniku této formy rakoviny.
Milá Petro,
to, že obě Vaše babičky zemřely na rakovinu plic, může a nemusí pro Vás mít obávané důsledky. Aby bylo možno posoudit, je-li tato obava ve Vašem případě namístě, bylo by potřeba znát více. Bohužel se nezmiňujete, zda babičky byly kuřačky nebo byly vystaveny cigaretovému nebo jinému kouři pasivně, zda nepracovaly v riziku kontaktu s některými známými karcinogeny (látky, které mohou vyvolat nádorové bujení) typu azbestu, ionizujícího záření atp. Kouření zvyšuje riziko vzniku karcinomu plic asi padesátkrát. Také špatné životní porostředí, stravovací návyky, alkohol a jiné faktory mohou zvyšovat riziko vzniku jakéhokoliv typu rakoviny. Další důležitá informace je věk, kdy onemocněly. Věk vzniku nádorového bujení je důležitým vodítkem pro zjištění případného podílu dědičnost. Čím nižší věk při začáku onemocnění, tím vyšší je pravděpodobnost genetické vady. Stejně to platí i pro výskyt případné duplicity — tedy onemocnění dvěma různými nádory. Také některé choroby, jako například plicní fibróza, jsou známými riziky pro vznik rakoviny plic. Existují sice dědičné formy rakoviny, ale ty jsou vzácné, obvykle nepostihují jen jeden orgánový systém, projevují se již v mladém věku a často jsou nádory duplicitní nebo i triplicitní.
Obecně lze říci, že dědičnost rakoviny je polygenní — to znamená, že není zodpovědný jeden gen, ale genů několik a pro vznik rakoviny u konkrétního jedince je nutná i souhra mnoha dalších vnějších i vnitřních faktorů.
Z toho, co jsem napsala, vyplývá také možnost prevence — nekouřit, vyhýbat se zakouřenému prostředí a jiným rakovinotvorným látkám, věnovat pozornost tomu, co jíte i co pijete.
S pozdravem
MUDr. Irena Závadová