Je možné náhlé úmrtí na zápal plic?

Odpověď na dotaz ze dne 27. 9. 2011 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Můj děda (70 let) byl přijat do nemocnice na drobný chirurgický zákrok na ledvině, který se ale pro velké krvácení nepodařil. Následně se stav horšil a začal mít dýchací potíže, kašlal a sedmý den náhle zemřel. Kvůli pochybnostem byla udělána pitva a jako bezprostřední příčina smrti bylo uvedeno Bronchopneumonia. Chci se zeptat, jestli a proč je možné, že by se během tak krátké doby rozvinul zápal plic, který by 7. den od přijetí takto skončil. Podotýkám, že při přijetí žádné obtíže (kašel, rýma, viróza) neměl. Prosím o vysvětlení a zároveň moc děkuji za odpověď. Moc mi pomůžete, protože mám pořád pochybnosti.

Lenka

Píšete o nečekaném úmrtí Vašeho dědečka, ke kterému došlo v souvislosti s přijetím do nemocnice k chirurgickému zákroku na ledvině. Ptáte se, zda je možné, aby došlo k rozvoji zápalu plic (bronchopneumonie) v tak rychlém čase a v takovém rozsahu, aby to vedlo k dědečkovu úmrtí.

Vážená paní Lenko,

možné to samozřejmě je, a to i tehdy, když, jak píšete, šel dědeček do nemocnice bez známek infekce dýchacích cest. V důsledku chirurgického výkonu a také následného krvácení mohlo zcela jistě dojít k výrazném oslabení dědečkova organismu, jehož následkem byla infekce s těžkým průběhem, která vyústila v úmrtí. Občas dojde k nákaze pacientů v nemocnicích takzvanými nozokomiály, to jsou kmeny bakterií, které bývají odolné k běžným antibiotikům, některé lze z nemocničního prostředí odstranit jen velmi obtížně a velmi rychle se vracejí zpět. Zdravotní personál o těchto bakteriích ví, pravidelně se provádějí kontroly na výskyt těchto bakterií, ale je nemožné se jich zbavit natrvalo. Druhou možností je, že i když dědeček ve chvíli nástupu k chirurgickému zákroku nejevil známky infekce, mohl být právě v inkubační době — to je právě ta kritická doba, kdy v nemocném již kolují infekční částice, ale ještě nedošlo k rozvoji příznaku onemocnění. Inkubační doba se může pohybovat u různých infekcí od několika hodin (například některé infekce horních dýchacích cest) až po týdny a měsíce (například žloutenka B). Další možností je, že v důsledku krvácení došlo k rozvoji šokového stavu, jehož součástí může být závažné postižení plic. Následná infekce jinak celkem neškodným organismem může vést až ke smrti.

Více nejsem schopna bez znalosti dalších podrobností napsat. Určitě hrál roli celkový dědečkův zdravotní stav, možné další přidružené nemoci a tak dále. Máte-li stále pochybnosti, myslím, že by bylo možné sjednat si schůzku s některým z jeho ošetřujících lékařů a požádat o rozhovor. Neměli by Vás odmítnout.

Chápu, že je těžké ztratit blízkou osobu v tak krátkém čase, bez možnosti rozloučení. Z Vašeho dotazu je cítit, že jste měla k dědečkovi blízký vztah a bude Vám chybět. Snad Vám moje odpověď pomůže osvětlit situaci, zmírnit pochybnosti a vyrovnat se s jeho nečekanou ztrátou.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz