Náročná péče o tetu s rakovinou plic
Dobry den, uz jsem zoufala a proto se obracim na Vas jako na odbornika. Me tete pred rokem a pul diagnostikovali karcinom plic s metastatickym postizenim hilovych a lymfatickych uzlin. Po 10 frakcich ozareni byla propustena do domaciho osetrovani. Starala jsem se o ni jak jsem jen mohla ( zacla jsem mit problemy ve skole, stale jsem nedostudovala, protoze me teta psychicky nicila)Nadavno ji zjistili dve metastaze v mozecku-teta prestala chodit a jiz nebylo mozne ji nechat doma:-(nevladala jsem ji zvedat (jelikoz jsem o 20kg lehci, nez ona)a pomahat ji pri hygiene. Snazila jsem se tyden ze vsech sil, volala na pomoc sousedku..teta byla panovacna a kdyz jsem nemohla, tak na me kricela, ze to zvladnu....Pak dostala epipepticky zachvat, byla jsem u toho a zavolala sanitku. Tetu si nechali v nemocnici, ma nove bolest nohou, dostava Tramal a lekarka mi rekla, ze by mela brat Morfin. To jsem zatim odmitla, nebot se bojim, ze na nej navykne a co kdyz uz pak nebude ucinkovat...? Kdyz bude nejhur a teta se bude trapit...?Doktori uz nedelaji zadna vysetreni, tetu umistili na LDN. Me rekli, primarni nador se rozsiril (metastazoval v hrudni oblasti, je tam nekolik novych lozisek). Chodim za tetou do nemocnice, ona si na ten zachvat nevzpomina a obvinuje me z toho, ze jsem ji dala do nemocnice, kdyz ji skoro nic neni. Je na mne zla, kdyz se vracim z nemocnice, nedokazu nic delat,...jen placu...hrozi mi ted vyhazov ze skoly a budu mit zbabrany zivot. Nevim zaroven, jak tete pomoci...
Vaše teta má rakovinu plic s metastázami v lymfatických uzlinách a mozku a je nyní hospitalizována v LDN, protože péče o ni již byla pro Vás příliš náročná. Teta se na Vás zlobí, Vám je to pochopitelně líto a ptáte se, jak jí i sobě pomoci.
Milá Marie,
je to velmi těžká situace pro Vás obě. Teta se musí smiřovat s diagnózou nevyléčitelného onemocnění, trpí bolestmi a je v nemocnici, kde být nechce. Je přirozené, že se zlobí. Ona to vůbec nemusí být zloba na Vás, jako spíš na celou situaci, na nemoc a trápení s ní spojené. Bohužel Vy, když přijdete za tetou na návštěvu, to potom schytáte, takříkajíc za celý svět. Je to hrozně těžké vydržet, ale zkuste si tetiny výčitky a zlobu nebrat příliš osobně. Sama píšete, že jste se starala, jak jste jen mohla. Žádné výčitky svědomí tedy nejsou na místě. Vím jak je dlouhodobá péče o nemocného vyčerpávající, i tehdy pokud se na ní podílí více členů rodiny a z Vašeho dopisu jsem pochopila, že Vy jste na to byla většinu času sama.
Je otázkou, jestli by se nepodařilo najít zařízení, ve kterém by Vaše teta byla spokojenější než v současné LDN. Zařízení hospicového typu, jsou většinou dobře připravena na péči o onkologické pacienty, vědí, jak účinně tlumit bolesti a další nepříjemné symptomy onemocnění a navíc jsou útulnější a působí více domácím dojmem než běžné LDN. Nevím, kde bydlíte a zda ve Vašem okolí nějaké takové zařízení máte, ale můžete se podívat na seznam hospiců v ČR a rozmyslet, zda by některý z nich pro Vás připadal v úvahu.
Co se týče léčby bolesti, chtěla bych rozptýlit Vaši obavu z morfinu a dalších opiátů, které se mohou aplikovat např. i formou náplastí a jsou velmi účinné a v léčbě nádorové bolesti nenahraditelné. Není potřeba se obávat vzniku závislosti ani toho, že léčba bolesti by tímto byla již nějak vyčerpána a nebylo by dál, co nabídnout. Pokud Tramal na tetiny bolesti nestačí, je léčba morfinem nebo jiným příbuzným lékem určitě na místě a je správné ji použít a nenechat tetu se trápit bolestmi.
A co se Vašeho trápení, možná by bylo šikovné mít možnost o svých těžkostech s někým mluvit, někomu se svěřit. Může to být někdo z rodiny, dobrá kamarádka, profesionální pomoc by Vám poskytl psycholog nebo psychoterapeut. Zkuste se porozhlédnout ve svém okolí, s kým by bylo možné Vaše starosti sdílet. Přeju Vám i tetě vše dobré a myslím na Vás.
MUDr. Kateřina Menčíková