Umělá plicní ventilaci a umělý spánek - jaká je prognóza?

Odpověď na dotaz ze dne 11. 1. 2013 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,

počátkem ledna tohoto roku jsem požádala o radu, týkající se zápalu plic mého známého. Paní doktorko Závadová, tímto Vám děkuji za reakci a rady.

Co se týká známého, bohužel jeho stav se natolik zhoršil, že byl převezen na JIP do Nemocnice na Bulovce, byl uveden do umělého spánku a intubován. Lékaři jsou velice ochotní a mají snahu, vše co nejrychleji řešit. Bohužel došlo k oboustranému silnému zápalu plic, kdy není znám dle slov ošetřujícího lékaře ani zdroj chřipky/nákazy a to i na základě započaté léčby antibiotiky v první nemocnici ( bylo podezření i na kombinaci s prasečí chřipkou), zatím nepotvrzeno. S ohledem na počínající leukémii tělo zatím odmítá spolupracovat a identifikace typu viru je prozatím bezvýsledná. Během 8 dní se stav se pouze zhoršuje a lékaři nám sdělili, že máme počítat i s tím nejhorším. Dle informace, je pouze nějaký vir v plíci, krvinky vůbec nespolupracují a kyslík už měl v krvi min. Proto přistoupeno k umělému spánku. Nevím, nyní jezdíme s rodinou a snažíme se na něj mluvit, i když nám lékař sdělil, že nás pacient nemůže slyšet ( silná anestezie). Začínám se obávat nejhoršího a nevím, co dělat. Očekávala jsem min. zlepšení, nicméně i v umělém spánku má známý horečky okolo 40stupňů a lékař sdělil, že v jeho stavu mu "nafukují plíce"(což je bolestivé - což samozřejmě nyní necítí, ale záleží, jak se s tím popere. Mohu Vás požádat o radu, jak dlouho může být člověk v umělém spánku?Vím, že se může jednat i o měsíce, ale obávám se, aby mu nebyl příp. nějak narušen mozek nebo plíce? Probouzí se pacient i v okamžiku, kdy má dostatečně okysličenou krev nebo až pouze v případě uspěchu/náznaku zlepšení? Může mít trválé následky ( podpůrná plicní zařízení)? Vzhledem k výše zmíněnému, myslíte, že mu nemusí plíce vydržet a je nutné se obávat toho nejhoršího?Předem Vám děkuji za odpověď

Lenka

Stav Vašeho známého se bohužel dále zhoršil a vynutil si překlad na specializované oddělení. Tady byl napojen na umělou plicní ventilaci a uveden do umělého spánku. Máte několik otázek týkajících se možného vývoje a následků, které se pokusím zodpovědět.

Vážená Lenko,

jak sama píšete, v umělém spánku mohou být nemocní udržování velmi dlouho. Smyslem umělého spánku je velmi zjednodušeně řečeno jednak poskytnout tělu klid a šetřit jeho síly tak, aby je mohlo využít k hojivým procesům, jednak aby se zabránilo nespolupráci nemocného, jehož vědomí je oslabeno těžkou nemocí, s přístroji, které jej pomáhají udržet při životě. Riziko poškození poškození mozku nebo plic je vždy přítomno. V medicíně se často pohybujeme na úzké hraně a to, co pro nemocné děláme, s sebou prostě téměř vždy nese určitá rizika. Udržet poměr spíše na straně prospěchu pro nemocného než na straně možných následků může být skutečně velmi obtížné. Ve hře bývá mnoho proměnných a také neznámých faktorů.

Z umělého spánku se nemocní probouzejí postupně s tím, jak jsou snižovány tlumivé léky, které spánek navodily. Může to být rozhodující okamžik, protože když je tělo natolik nemocí oslabeno, nemusí se nemocný probouzet tak, jak lékaři očekávali.

Máte obavy, aby plíce Vašeho známého toto vše vydržely a bojíte se, jestli vůbec je nějaká naděje na uzdravení. Jak jsem psala výše, k poškození plic jistě dojít může. Rozsáhlý zápal plic sám o sobě plíce ohrožuje, snižuje jejich funci. Bez umělé plicní ventilace by ale velmi pravděpodobně Váš známý nepřežil. Je třeba přijmout určitý stupeň rizika, že umělé dýchání funkci plic do budoucna může zhoršit. Podle toho, co o vývoji zdravotního stavu píšete, je asi skutečně život Vašeho známého ohrožen. Základním problémem je nepochybně leukémie. Ta je příčinou těžké reakce na infekci v plicích. Oslabuje obranyschopnost, zhoršuje okysličování a zatěžuje oragnismus nemocného. Plíce jsou sice v tuto chvíli zřejmě tím nejslabším článkem, ale život Vašeho známého ohrožuje leukemie. Je dobře být připraven na nejhorší, ale věřit v to nejlepší.

Psala jste, že lékaři se velmi snaží. Budete-li mít pochybnosti, dotazy, neváhejte se na ně obracet. Oni znají nejlépe zdravotní stav Vašeho známého, dosavadní průběh jeho nemoci i reakce ne podávanou léčbu. Budou-li moci, jistě Vám odpoví.

Držím palce, ať nakonec vše dobře dopadně. A pokud ne, věřte, že Váš známý jistě věděl a ví, že máte o něj obavy, že Vám na něm záleží a že se snažíte bojovat s ním.

S pozdravem,

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz