Jaký má průběh rakovina prostaty?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 7. 2014 zobrazit původní dotaz

Dobrý den. Mému bratru (48 let) náhodně diagnostikovali rakovinu prostaty, subjektivně ovšem žádné potíže nemá. Léčbu bratr odmítá s poukazem na to, že řešení, které mu lékaři navrhují (chirurgické odstranění prostaty), není vlastně léčba, ale zmrzačení. Svoje tělo prý má v úctě a nemůže mu to udělat.

Bratr je vysoce inteligentní, vysokoškolsky vzdělaný a akademickými tituly ověnčený člověk, pracující vědecky na mezinárodní úrovni. Je velmi těžké jeho názory ovlivnit. V dětství byl léčen, podle svých slov zbytečně, na slabou a spornou formu epilepsie, dlouhodobě užíval léky, po nichž se cítil velmi unaven a utlumen, což ale překonal. Prodělal i velmi bolestivé vyšetření, tzv. lumbální punkci s rentgenem hlavy, po němž má narušenou bederní páteř. I proto odmítá další dlouhodobou a podle něj marnou léčbu, která mu sice může, s nejistým výsledkem, prodloužit život o několik let, ale zkazí mu život v době, kdy mu jeho tělo ještě dobře a bez potíží funguje.

Podle svých slov je bratr s možností své smrti smířen, i s bolestí, která jí bude předcházet a která prý patří k životu. Dosáhl prý většiny věcí, které od života chtěl a chce odejít v klidu a míru, až přijde jeho čas. Bratr je velmi statečný člověk, který umí bolest snášet, není naivní a nebere věci na lehkou váhu. Je duchovně založený, medituje a jeho rozhodnutí se zdá být velmi pevné.

Přesto mám o něj velkou starost a chtěl bych se zeptat, jaký průběh nemoci a hlavně její poslední fáze lze očekávat, pokud se bratr nedá, podle svého předsevzetí, léčit. Jak dlouhé bude přibližně období, v níž bude bratr cítit velké bolesti, než zemře a co je pro něj možné v této fázi udělat.

Martin

Vašemu bratru lékaři zjistili karcinom prostaty a navrhli operační řešení (odstranění prostaty), které si ale Váš bratr nepřeje. Vy máte o něho starost a ptáte se na další možný průběh nemoci.

Milý Martine,

dle všeho je rozhodnutí Vašeho bratra uvážené a měl k dispozici všechny potřebné informace, potom myslím, že není moudré na něho více naléhat, aby svůj názor změnil. Navíc karcinom prostaty většinou roste velmi pomalu a řada lidí, kterým byl tento nádor diagnostikován, zemřela nakonec na úplně jiné onemocnění. Ukazuje se, že až polovina pacientů má tzv. nízkorizikový karcinom prostaty, kde je konzervativní postup zcela na místě. Nemocný je pouze sledován a léčba se zahajuje až v případě progrese. Sledování zahrnuje kontroly PSA, vyšetření prostaty pohmatem a kontrolní biopsie k posouzení agresivity nádoru. Tento režim je poměrně bezpečný a přibližně 70% pacientů je po 15 letech sledování stále bez jakékoliv léčby. Smyslem tohoto postupu je oddálit možné nežádoucí účinky radikální prostatektomie (operační zátěž, porucha erekce, inkontinence). K operaci se pak přistoupí až tehdy, pokud se objeví některé varovné známky (zvýšení PSA, zvětšení nádoru, větší agresivita dle biopsie).

Co se týče další progrese nádoru, ta může být buď lokální (prorůstání do okolí) nebo může nádor metastazovat. Nejčastěji do mízních uzlin a do kostí, mnohem méně často do jater, do mozku nebo jinam. I u generalizovaného onemocnění se dá rozhodně paliativními postupy brzdit průběh choroby a tlumit bolest. Jedná se o hormonální léčbu, podávání léků na zpevnění kostí, ozařování kostních metastáz a celá škála analgetik. Rozhodně nikdo nemusí umírat v nesnesitelných bolestech, ve fázi generalizovaného onemocnění již však nelze rakovinu vyléčit.

Je skvělé, že dokážete s úctou a respektem přijmout rozhodnutí svého bratra a přitom zůstáváte připravený mu pomoci, když to bude potřebovat. To je myslím to nejlepší, co můžete udělat. Přeji vše dobré Vám i jemu.

S pozdravem

MUDr. Kateřina Menčíková

Dotaz zodpovídá

MUDr. Kateřina Menčíková

MUDr. Kateřina Menčíková

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz