Jaké jsou podmínek k obnovení vdovského důchodu?
Dobrý den, loni v listopadu nečekaně zemřel můj otec (stačil "pobrat" jeden starobní důchod), mamince (1959) jsem vyřídila vdovský důchod, který bude pobírat do letošního listopadu. Ovšem trošku se ztrácím v informacích. Paní úřednice, která nám výše uvedené pomáhala vyřídit, nám sdělila, že maminka nebude mít po roce nárok na "obnovení vdovského důchodu" a když čtu zdejší informace, tak nějak se ztrácím. Maminka je ročník 1959, letos jí bylo 55let. Pokud by bylo možné, děkuji za informaci. V. Jandáková
Snažíte se zjistit, zda je pravda, že vaše maminka nebude mít nárok na obnovení vdovského důchodu, jak vás informovala úřednice.
Dobrý den, paní Jandáková,
píšete, že podle informací úřednice, která Vám pomáhala důchod vyřizovat, nebude mít Vaše maminka (ročník 59, pobírající do 1½014 vdovský důchod) po roce pobírání vdovského důchodu nárok na obnovení vdovského důchodu. Informace na našem portále Vám nepomohly k získání jistoty, že tomu tak skutečně je. Pokusím se Vám zpřístupnit potřebné informace, týkajících se podmínek k obnovení vdovského důchodu a to podmínku dosáhnutí zákonem stanovené věkové hranice.
Nejdříve zákonná úprava: Vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí jednoho roku od smrti manžela má vdova nárok na vdovský důchod, jestliže (ust. § 50 odst. 2 zákona o důchodovém pojištění):
· pečuje o nezaopatřené dítě,
· pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
· pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
· je invalidní ve 3. stupni (dříve plně invalidní), nebo
· dosáhla zákonem stanovené věkové hranice
Dále podle znění Vašeho dotazu se budu zabývat pouze poslední podmínkou. K obnovení vdovského důchodu je třeba, aby maminka dosáhla zákonem stanovenou věkovou hranici. Touto novou věkovou hranicí je buď dosažení vlastního důchodového věku maminky, nebo dosažení důchodového věku muže narozeného ve stejném kalendářním roce jako maminka, od kterého se ovšem odečítají 4 roky. V tabulce důchodového věku pojištěnců lze zjistit, že důchodový věk muže narozeného v roce narození Vaší maminky — 1959 činí 64 let. Od toho odečteme 4 roky a dostaneme důchodový věk 60 let. V téže tabulce se dozvíte, jaký je důchodový věk Vaší maminky v závislosti na počtu vychovaných dětí (od 1 dítěte: 63+2měsíce až po 5 dětí: 58+8měsíců). Využije se vždy výhodnější varianta důchodového věku, která nastane dříve. Již tímto propočtem jsme zjistili, že nárok mamince na vdovský důchod trvale zanikne. V zákoně se totiž dále uvádí, že nárok na vdovský důchod se znovu obnoví jedině tehdy, jestliže se splní některá z výše uvedených podmínek do dvou let po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod. Tuto podmínku maminka v následujících dvou letech nesplní. Proto nelze vdovský důchod obnovit a nárok na vdovský důchod mamince po roce trvale zanikne. Tady se vrátím k ostatním bodům výše uvedených podmínek. Pokud v následujících dvou letech by některý z nich splnila, vdovský důchod bude obnoven.
Potřebné informace k Vašemu dotazu můžete také získat v Call centru České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860 v uvedených hodinách: Po, St 8:00 – 17:00, Út, Čt 8:00 – 15:30, Pá 8:00 – 14:00.
Přeji pěkné dny,
Oldřich Hanibal