Otec nyní zemřel a s mámou vlastnili dům. Bude mít nějaký vliv na průběh dědického řízení má exekuce?
Dobrý den,zemřel nám otec,mamka s tátou měli dům ,byly oba zapsány jako majitele teď má máma stání u notáře a mám ještě tři sestry já mám exekuci,můžu tím mámu nějak ohrozit skrz to že mám dluh,nebo je i možné že máma uvede že mě vydědila že jsem ji stal už plní peněz děkuji kuminek
Po smrti otce se Vaše máma chystá k notáři. Rodiče spolu vlastnili dům, máte ještě tři sourozence. Ptáte se, jestli Vše exekuce ohrozí dědické řízení nebo Vás má máma vydědit?
Dobrý den,
podle zákona má sice dědic právo dědictví odmítnout, nicméně pokud jste v exekuci, může být odmítnutí dědictví napadeno jako jednání zkracující práva Vašich věřitelů.
Pokud Váš otec nesepsal za svého života závěť či jiné pořízení pro případ smrti, bohužel již nelze přistoupit k případnému vydědění. Vaše matka tak může učinit pouze pro její jmění a pro případ její smrti. Pokud tedy neexistuje závěť ani odkaz apod., bude se postupovat podle zákonné posloupnosti.
Dům je pravděpodobně ve společném jmění manželů („SJM“), to se po smrti Vašeho otce nejprve vypořádá. Standardně se majetek ze SJM dělí mezi manžele na poloviny, do dědického řízení putuje pak jen část majetku patřící zesnulému manželovi. Následně proběhne řízení o pozůstalosti. V první dědické třídě bude Vaše maminka, Vy a Vaše tři sestry. Budete tedy dědit každý rovný díl z oné poloviny domu. Každému dědici (včetně Vás) tedy připadne 10% nemovitosti. Jen Vaše matka získá nejprve z rozdělení SJM 50% a následně v dědickém řízení dalších 10%, takže bude mít 60% nemovitosti, zatímco Vy a Vaše sestry po 10% nemovitosti.
Pokud nechcete, aby exekutor dosáhl na nemovitost samotnou, pak se dohodněte s rodinou, která Vás vyplatí. Finance následně můžete využít k úhradě dluhů.
S pozdravem
Barbora Steinlauf