Mám jen sestru a dva synovce. Mohu závěť napsat ve prospěch sestry a jednoho ze synovců?

Odpověď na dotaz ze dne 13. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám otázku ve věci sepsání platné závěti. Před třemi lety mi zemřel manžel na rakovinu a u mne letos zjistili stejnou diagnózu. Neměli jsme s manželem děti, mám již pouze sestru a dva její syny (mé synovce). Rozhodla jsem se sepsat závěť, ale nejsem si jista, zda bude platná. Předpokládám, že by po mně dědila má sestra, ale chtěla bych majetek v závěti rozdělit mezi sestru a jednoho ze synovců. Druhému synovci nechci odkázat nic z důvodu jeho dlouhodobého odtržení od rodiny a nezájmu o matku. Pokud takto sepíšu závěť vlastní rukou, bude platná? Mohu odkázat majetek kromě sestry i jednomu synovci? Děkuji za odpověď.

jajas
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Zjistila jste, že máte nevyléčitelnou nemoc a přemýšlíte nad sepsáním závěti. Máte sestru a ta má dva syny. Ptáte se, jestli je možné v závěti rozdělit dědictví mezi sestru a jednoho jejího syna.

Dobrý den,

Vaším právem je rozhodnout si, co se stane s Vaším majetkem pro případ smrti. Zákon klade tomuto právu jen několik omezení. Hlavním z nich je právo nepominutelného dědice. Nepominutelnými dědici jsou přímí potomci zůstavitele. Zmiňujete, že ve Vašem případě nepominutelní dědici nefigurují. To znamená že, že můžete zcela svobodně sepsat závěť a zůstavit v ní zvoleným osobám libovolnou část svého majetku. Varianta zůstavení určitého podílu sestře a určitého podílu jednomu ze synovců je v tomto ohledu zcela v pořádku.

Z pohledu formálního musí mít závěť písemnou formu, je třeba uvést, jaký majetek komu zůstavujete, dále je třeba připojit Váš podpis a závěť datovat. Závěť můžete sepsat vlastnoručně, před svědky nebo s notářem. Velmi bych doporučovala, abyste volila cestu notářského zápisu. Díky spolupráci s notářem budete mít jistotu, že bude závěť po formální i obsahové stránce splňovat všechny zákonné požadavky. Závěť pak notář může uložit do elektronické evidence pořízení pro případ smrti. Do této evidence mají přístup všichni notáři, máte tedy větší jistotu, že v případě úmrtí se závěť k notáři dostane a nezůstane uložená doma apod.

S pozdravem

Barbora Steinluaf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz