Rok po rozvodu manžel náhle zemřel a nemáme vypořádané společné jmění manželů. Mohu začít majetek prodávat?
Dobrý den, s manželem jsme rozvedení rok a zatim máme společné SJM. Konkrétně dům,.na který máme hypotéku a platíme ji společně.Byvaly.manzel pred týdnem náhle zemřel a jako dědicové zůstali 4 dospělé děti. Dvě jeho děti z prvního manželství čekají velké dědictví z našeho společného domu, ktery jsme pořídili za manželství. Jak bude vypadat rozdělení dědictví? Mám nějakou šanci tak rozhodnou o prodeji domu, jelikož nemám na to, abych dům splácela? Můžu prodávat nyní věci,.které jsme spolu kupovali? Jako je lednice, pračka, atd., abych mohla splácet hypotéku, než se vyřeší dědictví? V katastru jsme zapsání jako SJM oba dva.
Děkuji
Moravcová
Váš bývalý manžel náhle zemřel. Dům jste pořizovali během manželství, hradili ho hypotékou a dosud nemáte vypořádané společné jmění manželů. Ptáte se, zda můžete dům nyní prodat nebo začít prodávat jednotlivé vybavení, abyste měla jak splácet hypotéku.
Dobrý den,
dovolte mi vyjádřit Vám upřímnou soustrast.
V případě smrti jednoho z manželů je třeba ještě před samotným rozdělením dědictví vypořádat SJM. Součástí dědictví Vašeho manžela bude až jmění, které mu připadne po vypořádání SJM. Jelikož jste dům kupovali i spláceli společně za trvání manželství, připadne při vypořádání SJM ½ Vám. Druhá polovina domu pak bude rozdělena mezi dědice. Vzhledem k tomu, že do dědictví spadají i dluhy zemřelého, zdědí dědici i část hypotéky.
Pokud manžel nesepsal závěť, dědí dle zákona jeho děti a manželka, a to stejným dílem. Jestliže má manžel čtyři děti, bude dědit dohromady 5 dědiců (děti a Vy). Z druhé poloviny domu Vám tak ještě může připadnout její ⅕.
Co se týče prodeje domu, máte právo prodat svůj podíl, nikoliv celou nemovitost. V případech, kdy je podíl na nemovitosti nabyt jako součást dědictví, mají ostatní spoluvlastníci předkupní právo k Vašemu podílu po dobu 6 měsíců od vzniku spoluvlastnictví. Pokud budete chtít prodat celou nemovitost, je třeba souhlasu všech spoluvlastníků domu. Nedojde-li k dohodě, musí spoluvlastnictví vypořádat soud.
K Vašemu dotazu ohledně prodeje věcí ke splacení hypotéky je třeba uvést, že základní vybavení domácnosti připadne po smrti manžela druhému z manželů, tedy Vám. Prodat ledničku, pračku či jiné nezbytné vybavení domácnosti tak můžete, nemůžete už ale např. prodat manželův počítač či cennosti patříci manželovi, neboť tyto věci by mohly být součástí dědického řízení.
Doporučuji co nejdříve o smrti manžela informovat banku, u které hypotéku splácíte. Povinnost splácet hypotéku totiž mají dědici i během dědického řízení, proto je dobré se s nimi co nejdříve na společném splácení dohodnout. Pokud by ostatní dědici nebyli ochotni splácet část hypotéky, můžete po nich nesplacené částky nárokovat v okamžiku, kdy bude rozhodnuto o jejich dědických podílech.
S pozdravem
Barbora Steinlauf