S babičkou jsme byli před její smrtí vkladatelé na vkladní knížku. Zůstatek jde do dědictví. Budu vyplácet své sourozence?
Prosím po úmrtí babičky zůstala vkládání knížka kde jsou dva vkladatele babička a já babička umřela ale napsala mě do knížky jako vkladatele prý to půjde do dědického řízení kde jsme ale tři vnoučata budu muset vyplácet něco nebo peníze na knížce náleží mě.
Vaše babička a Vy jste byli zapsáni jako vkladatelé na vkladní knížku. Po její smrti jde vše do dědického řízení. Ptáte se, jestli budete muset vyplácet své sourozence.
Dobrý den, pane Josefe,
na peníze uložené na vkladní knížce má nárok ten, kdo je zároveň majitelem účtu. I když může mít vkladní knížka více vkladatelů, majitel je jen jeden. Pokud je majitelkou vkladní knížky Vaše babička, bude zůstatek na vkladní knížce součástí dědického řízení. To znamená, že částka vedená v knížce ke dni úmrtí majitelky vkladní knížky se v řízení rozdělí mezi dědice.
Vy jako vkladatel máte teoreticky právo s vkladní knížkou disponovat do chvíle, než se vystavitel vkladní knížky (banka) dozví o smrti majitelky. To ale neznamená, že s penězmi můžete libovolně nakládat. Notář, který vede dědické řízení, zjišťuje, jaký zůstatek byl na knížce k datu úmrtí majitelky a tato částka pak náleží dědicům. Pokud byste z vkladní knížky peníze nyní vybral, budou mít dědici nárok po Vás vybranou částkou vymáhat.
V dotazu naznačujete, že dědit budou tři vnoučata, mezi které spadáte i Vy. V takovém případě budete dědit minimálně ⅓ zůstatku na vkladní knížce. Můžete se ale u notáře s ostatními dědici dohodnout na způsobu, jakým bude majetek v dědictví rozdělen.
Výše uvedené samozřejmě neplatí, pokud jste majitelem vkladní knížky Vy sám. V takovém případě by zůstatek na vkladní knížce patřil Vám.
S pozdravem
Barbora Steinlauf