V závěti nevlastní otec uvádí manželku, která již nežije, a dceru z prvního manželství. Jak se pozůstalost dělí?
Dobrý den, po zesnulém nevlastním otci zůstala závěť, ve které část pozůstalosti dědí jeho manželka ( moje matka ) a druhou část jeho dcera z prvního manželství. Manželka, která je v závěti, již nežije. Jak se dělí pozůstalost?
Děkuji za odpověď.
Ptáte se, jak se bude dělit pozůstalost po nevlastním otci, který ve své závěti uvádí Vaši matku — která již zemřela — a dceru z prvního manželství.
Dobrý den,
ve Vašem případě bude klíčový text předmětné závěti. Obecně platí, že přímí potomci jsou tzv. nepominutelnými dědici a mají právo na povinný díl, který je zachován i v případě, že jsou opomenuti v závěti, toto právo nelze obejít ani neuvedením potomka v závěti. Jedná se ale o přímé – tj. vlastní potomky.
Jestliže je závěť platná a zůstavitel (Váš nevlastní otec) v ní nestanovil za Vaši matku náhradníka/svěřenského nástupce, pak se podíl Vaší matky stane „uvolněným podílem“ a poměrně přiroste k podílům ostatních povolaných dědiců. Ve Vašem případě tedy jediným dědicem bude zůstavitelova dcera z prvního manželství.
Otázkou ale samozřejmě je, zda neexistují jiní přímí potomci zůstavitele, kteří by měli i přes závěť nárok na povinný díl.
S pozdravem
JUDr. Barbora Steinlauf, Ph.D.